Online Güvenlik İpuçları

Yazar: sanalzade Tarih: 23 Aralık 2011

İnternet Güvenliği için Online Güvenlik İpuclarıSosyal ağları güvenle kullanın

Facebook ya da diğer sosyal ağlarda, paylaştığınız kişisel bilgilerinize dikkat etmelisiniz. Diğer kullanıcıların neleri görebildiğini kontrol edin ve kendinizle ilgili verdiğiniz bilgilerde seçici olun.

Sosyal ağlar, örneğin telefon numaralarının, paylaşılabileceği yerler değildir. Her zaman şunu unutmayın ki detaylar kendi başına zararsız olabilir ancak birlikte pek çok konudaki bilgiyi açığa çıkarabilir.

Kablosuz ağlara dikkat edin…

Evlerinizde bu konuyala ilgili sıkıntınız yoktur eminim yani ağlarınız şifreli ve güvendedir ama dışarı çıktığınızda iş toplantılarında ya da tatillerde biraz dikkatli olmak gerek. Özellikle mobil kullanıcılar ekstra dikkat etmeliler. Çünkü gezerken kafelerde ve herhangi biryerde kablosuz ağ bulabilirsiniz ama bağlanırken dikkatli olmanız gerekli. Gerekli güvenlik önelemlerini alıp bağlanın.

Güvenliğinizi göz önünde bulundurun

Güvenlik yazılımının amacı BT tehditlerine karşı etkili bir koruma sağlamaktır. Bununla beraber, kullanıcıların güvenliklerine sürekli olarak dikkat etmeleri önemlidir. Kaspersky Internet Security güvenliğinizi, bilgisayarınızın gerçek zamanlı koruma bilgilerini gösteren bir masaüstü öğesi ile daha da kolaylaştırır.

Web Filtresi kullanın…

İnternette o kadar çok zaralı kod içeren internet sitesi var ki inanamazsınız. Çoğu kötü niyetli internet kullanıcısı sizden bilgileriniz çalmak kimsenin erişmesini istemediğiniz verilerinize ulaşmak için sizin ziyaret ettiğiniz sayfaları takip ederler. Google’da en çok hangi sayfaların ve konuların ilgi çektiğini görmek zor değil. Bu sayfaları kopyalayan hackerlar sayfayı zararlı öğelerle doldurup sizden birşeyler koparma niyetinde olabilir. Bunun için uygun programları kullanarak bu sayfaları tespit edip engelleme yolunu kullanın. Biz size Malwarebytes – Anti Malware programını tavsiye ederiz. Ya da sizin bildiğiniz bir programda olabilir

Çocuklara dikkat…

Siz ne kadar dikkat ediyorsanız bile eğer bilgisayarınızı çocuğunuz kullanıyor olabilir. Çocuğunuzun kendi bilgisayarı varsa bile ona da dikkat etmelisiniz. Sizin kadar bilinçli kullanmıyor olabilir. Bu tür bilgisayarlar için çeşitli programlar ile koruma gerçekleştirmelisiniz.

Güvenli online alışveriş

Hassas verileri gönderirken mutlaka şifreli bir bağlantı kullanmanız gerekir. Bu internet adresi başında “https” olarak görüntülenir. Amazon ya da PayPal hesap detaylarınızı doğrulamanızı isteyen e-postalar, verilerinizi çalmaya yönelik saldırılardır. Bu konuda dikkatli olun.

Taşınabilir depolama aygıtlarına dikkat…

Bu tür aygıtlar kolay kullanım sunduğu için nerde hangi bilgisayara ya da mobil cihaza takıldığı hesaplanamayabilir. Nerden virüs kapacağı belli olmayan bu aletlere ekstra dikkat etmek gerekir. Önlem almak için bu tür aletleri kendi bilgisayarınızda uygun programlarla taramalı ve temiz olduğundan emin olmalısınız

Yedekleme…

Son olarak size kesin bir çözümden bahsedelim. Herkesin PC’sinde önemli bilgiler olmayabilir ama bazı insanlar iş hayatından tutunda bütün hayatını etkileyecek şeyleri orda tutarlar bu tür kullanıcılara verilirini güvenli şekilde yedeklemelerini uygun zamanlarda sürekli yedek almalarını tavsiye ederiz. Bu sayede herhangibir veri kaybı olduğunda en garanti çözüm olarak son yedek noktasından bütün verilerinize ulaşabilirsiniz.

Önemli verilerinizi şifreleyin

Sık seyahat eden laptop kullanıcıları için en önemli kural önemli verileri şifrelemektir. Bu sayede laptopunuz istenmeyen veya yanlış kişilerin eline geçtiğinde, önemli bilgilerinize erişilemez. Aynı durum, gizli verileri saklamada sıkça kullanılan akıllı telefonlar için de geçerlidir.

USB flash sürücüleri ve hafıza kartlarını kullanırken dikkat

USB flash sürücüler, kullanımı ve taşıması kolay depolama birimleridir. Hafıza kartları ise daha da etkileyicidir. Bir flash sürücünün içeriğini Windows Explorer ile görüntülemek, çoğu durumda bilgisayarı enfekte etmeye yetebilir. Bu nedenle otomatik olarak harici depolama aygıtını kontrol edecek bir virus tarayıcısının kullanılması önemlidir.

Yapılan dil hatalarına karşı dikkat

Siber suçlular sizin paranızın yanı sıra aynı zamanda kredi kartı detaylarınızı veya bilgisayar oturum bilgilerinizi de ele geçirmek ister. Bazı dolandırıcı e-postaları, yaptıkları dil hatalarından dolayı kolayca saptanabilir. Bu nedenle bu gibi konularda dikkatli olmalısınız.

Web filtreleri kullanın

Hacker’lar Google gibi arama motorlarında hangi terimlerin sıklıkla arandığı konusunu dikkatlice takip ederler. Bu nedenle internet kullanıcıları kendilerini aniden virüslü bir web sitesinde bulabilirler. Kaspersky Internet Security içerisindeki gibi web filtreleme yazılımları, bunu engellemeye yardımcı olabilir.

Tatillerde akıllı telefonlarınıza dikkat edin

Servis sağlayıcınızın numarasını kolay erişilebilir bir yerde tutun, keza telefonunuzu kaybettiğinizde SIM kartınızı kolayca bloke edebilirsiniz. Akıllı telefonlar genellikle hassas veriler içerdiğinden, Kaspersky Mobile Security gibi yazılımlar kullanmanız gereklidir. Bu hırsızların sizin bilgilerinize erişmemesini sağlar.

Bu uyarıları dikkate alırsanız güvenli internetin keyfini çıkartabilirsiniz. Ben yine aklıma geldikçe güvenlik ipuclarını bu yazımı güncelleyerek devam ettireceğim.

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

Kurt

Şub 21, 2012

teşekkürler

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar