Öksürüğe İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Yazar: sanalzade Tarih: 2 Şubat 2014

Öksürüğe iyi gelen yiyecekler nelerdir? hangi meyveler ve bitkiler öksürüğe iyi gelir? besin önerilerine göz atın öksürüğe karşı savunmanızı alın.

Üst solunum yollarına bağlı olarak çoğunlukla soğuk havalarda nükseden öksürük nöbetlerine karşı sizlere basit ama etkili bir kaç tavsiyemiz var.

İlk önceliğiniz dehidrasyondan korunmak yani susuz kalmamak olsun. Çay, ballı sıcak su veya limon suyu içmeniz hem mukus tabakasının yumuşamasını sağlayacak, hem de tahriş olan boğazınızın acısını azaltacak, aynı zamanda kuru öksürüğe iyi gelecektir.

Yanı sıra, Ihlamur, zencefil ve meyankökü öksürük için faydalıdır. Mümkünse eğer 3′ünü kaynatıp tüketin etkisi artacaktır. Devamında, c vitamini bakımından zengin elma, portakal ve çilek gibi taze meyveler tüketmek önceliğiniz olsun.

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Alternatifler saymakla bitmiyor tabi ki, günde 2 yada 3 defa meyan kökü çiğnemek, toz zencefil ile bal karıştırılıp yemek yanı sıra evde kolaylıkla hazırlanabilecek çeşitli bitkisel şuruplardan faydalanmak öksürüğe iyi gelen yöntemler arasında geliyor.

Besinler haricinde öksürüğe iyi gelen yöntemlere gelecek olursak; geceleri yatarken tek yastık yerine çift yastık kullanmak hem daha rahat nefes alınmasına hemde kuru öksürüp sebebi ile uyanmalara karşı bilinen en iyi yöntemler arasındadır.

Birde pastiller var tabi ki ancak, öksürüğün gelmesine karşı pek etkisi yok daha çok rahatlık hissi veriyor. Devam edelim…

Sigara içiyorsanız hemen bırakın! hem öksürük hemde boğazınızın daha da tahrişine sebep olur. Dumandan, kirli havalardan uzak durun.

Ve en önemlisi, en kısa zamanda bir hekim kontrolünden geçin.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar