Nedir Bu Selfie Çılgınlığı?

Yazar: sanalzade Tarih: 13 Şubat 2014

Son bir kaç yıldır adını sıkça duyduğumuz bir terim var “Selfie” mutlaka duymuşsunuzdur zira, yediden yetmişe hemen herkesi etkisi alan bir akım, hatta çılgınlık bile diyebiliriz.

Peki ne oldu da birden hayatımıza girdi acayip hallere dönüştü? nedir bu Selfie? detaylara geçelim…

Selfie, aslında 100 yılı aşkın süredir varolan pek çoğumuzun hayatında bir kerede olsa yaptığı bir davranış. Cep telefonu, web kamerası yada fotoğraf makinesiyle kişinin kendini fotoğraflaması veya etrafındaki iyi bir anı, manzarayı yakaladığı an çekmesi. Zira, akıllı telefonu olup kendisini yada manzaraları resme almayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır.

İngilizce terim olan Selfie, geçtiğimiz 2013 yılında “Oxford Üniversitesi” tarafından yılın kelimesi seçildi ve ingilizce sözlüğe eklendi. Sıkça kullanılır olan bir kelimenin resmiyet kazanması gayet normal ancak, işin birde sosyal ağlar facebook, twitter ve özellikle instagramda paylaşım boyutu oluştu.

Selfie

İnsanlar sosyal ağları kullanmaya başladıkları vakitlerden bu yana, Selfie çekip anı paylaşmaya başladılar. Önceleri her şey normaldi ancak iş öyle bir boyuta geldi ki keza, üçüncü yılını dolduran instagramın bunda büyük rolü var. İnsanlar artık normal güzel fotoğraflar çekmek yerine bambaşka hallerde paylaşımlar yapmaya başladılar. Yüzyıl önceleri Selfie neydi son 5 6 yılda ne oldu.

Telefonu aynaya tutup çekmek bir bakıma normal gelebiliyor, akım akım yayıldı alıştık. Peki ya bu abuk subuk haller hatta iğrençlikler ne oluyor? Son çıkan haberleri izlemişsinizdir mutlaka. Öyle enteresan hallerde Selfieler görüyoruz ki insan şaşıp kalıyor.

Peki, sorumlusu kim? aslında hepimiz, ünlüsünden ünsüzüne, oyunculardan, futbolculara kadar herkez. Abartmayı öyle seviyoruz ki. Bakalım ilerleyen günlerde daha neler göreceğiz.

Yorumu size bırakıyoruz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar