Mutfakta Pratik Bilgiler

Yazar: sanalzade Tarih: 12 Şubat 2013

Kadınların evde ve mutfakta yaptıkları öyle sihirler vardır ki, büyük sıkıntılardan küçük dokunuşlarla kurtulurlar. Örneğin, limon kabuklarının güneşte kurutulup, yağlanan mutfak eşyalarının temizliğinde kullanıldığını biliyor muydunuz? Yada kuruyan peynirlerin sütle ıslanabildiğini?

Mutfakta püf noktalar

Aslında geri dönüşüme verilecek en güzel örnekler bunlar, yada tasarruf etmenin ipuçları, konuyu biraz daha açıp, örnekleri çoğaltalım o halde…

Sıkmadan önce limon ve portakalları sıcak suda bekletirsek daha çok suyu çıkacaktır. Soymadan önce domatesleri sıcak suda bekletirsek çok daha kolay soyulduğunu göreceksiniz. Balık kızartırken kötü koku oluşmaması için tavaya defne yaprağı atarsak kokudan kurtulmuş oluruz.

Yaşamı kolaylaştıran, faydalı ipuçları…

mutfakta püf noktalar

mutfak ve yaşamı kolaylaştıran ipuçları

Pirinç, fasulye, mercimek vb. saklarken cam kavanoz tercih edelim ve kavanozlara birkaç diş sarımsak koyalım ki böcek oluşmasını önleyelim. Sucuk halkalarının dışı zamanla küflenir, bunu önlemek için ara sıra halkaları limon suyu ile silersek küflenmeyi önleriz. Süt tenceresinin dibinin tutmaması için, tencereyi önce suyla ıslatmalıyız. Sütün tencerenin kenarlarından taşmasını önlemek için tencerenin kenarlarına margarin sürmeliyiz. Sütün taşmasını önlemek için tencereye çay kaşığı atabilirsiniz.

Peki siz ne diyorsunuz? bu sihirli dokunuşları hayatınıza taşımaya ne dersiniz?

Patateslerin filizlenmesini önlemek için patateslerin yanına yeşil elma koyun. Pişireceğimiz ciğerin yumuşak olması için, kızartma ununa 1 tatlı kaşığı karbonat ilave edelim. Açtığımız hamurun daha hafif olmasını istiyorsak içine bir miktar maden suyu koyabiliriz. Kızarttığımız balığın çıtır çıtır olması için önce süte batırın,sonra unlayın.

Pilavın tane tane ve beyaz olması için tencereye incecik bir dilim limon koyun. Reçel yaparken mutlaka tahta kaşıkla karıştırmalısınız. Mısır haşlarken daha lezzetli olması için suya 1 tatlı kaşığı şeker atın. Pasta yaparken kullanacağınız meyveleri şekere batırmalısınız daha uzun süre dayanırlar.

Yukarıda saydıklarımız Mutfakta Pratik Bilgilerin sadece bir kaçı, daha o kadar çok püf noktalar var ki, şimdilik aklımıza gelen bunlar, bir sonraki mutfak ve yaşamı kolaylaştırma, tasarruf ve geri dönüşüm yazımızda görüşmek dileği ile…

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar