Migren Hastalarının Baş Ağrılarına Son!

Yazar: sanalzade Tarih: 3 Şubat 2013

Baş ağrısı, küçük büyük demeden herkesin canını yakan ve en sık rastlanılan hastalıklardan. Yetişkinlerde baş ağrısının daha ileri boyutu ortaya çıkarsa, katlanılmaz acılara neden olur. Gündelik hayatımızda en ufak stresten, sıkıntıdan etkilenen ilk organımız başımız olur.

Migren Hastalığı

Yolculuğa çıkarız dönüşte başımız ağrıyordur, düğüne gideriz sesten başımız ağrır, cenazeye gideriz ağlamaktan başımıza ağrılar girer… Bunun gibi baş ağrıları herkesin başına mutlaka gelmiştir. Bu ufak tefek baş ağrıları bile çekilmezken, düşününki migren hastasısınız. O zaman fazla sesi dayanamaz, ışıkta sürekli duramazsınız, kısacası hayatınızda mutluluğunuz da siz istemeden kısıtlanır.

Migren Hastalığı

Migren Hastalığı

Migren hastalarını bu ağrılardan kurtaracak harika bir çözüm yolu geliyor.

Hayatınızı huzursuz eden bu hastalık, artık en aza inebiliyor.

Migren hastalarına umut olan bu tedavi, baş ağrılarına elektrik şoku verilerek yapılıyor. Migren hastalarının baş ağrılarını ilaç kullanmadan dindirmek için çalışma yapan bilim adamları, bu konuda önemli derecede ilerleme kaydetti. Güçlü ağrı kesicilerin sağladığı etkiyi, beyne elektrik akımı verilerek elde ettiler. Sonuçlar, kronik migren ağrısı çekenler için büyük ümit olacağa benziyor.

Elektrik akımı verilerek beynimizde harekete geçirilen salgıların, vücudumuzdaki en güçlü ağrı kesiciler olduğu bilim adamları tarafından saptandı. Ve bu salgıların morfin gibi uyuşturucuya benzediği yine bilim adamları tarafından belirtiliyor. Michigan University de yapılan araştırmalar gösteriyor ki beyinde böyle bir etkinin olması için 2 miliamper gibi küçük bir akımın beyne verilmesi yeterli.

Araştırma oldukça önemli ve migren hastaları için büyük önem taşımakta. Sadece hastalara da değil aslında, hastanın ailesine ve yakınlarına da bir umut ışığı beliriyor. Onca acı, bitmek bilmeyen geceler artık son buluyor. Aynı araştırmanın devamında ise, sonuçlar hakkında bilgiler veriliyor. Ayda 15 migren krizine yakalanan 13 hastanın üzerinde yapılan elektrik şoku tedavi sonucuna göre 4 haftada baş ağrısının % 37 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu yöntemin bir başka güzelliği de vücudumuzun ilaca olan bağımlılığı bu sayede azalmaktadır.

Ağrısız, mutlu , huzurlu, sağlıklı günler hoş gelsin.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar