Yemek sonralarını çekilmez hale getiren mide yanması rahatsızlığından kurtulmanın yollarını Sanalzade araştırdı.

Mide yanması nedir?

Çoğunlukla 25 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülen mide yanması, gastronoma yani asit salınımının fazla olması nedeniyle meydana gelir. Yemek borusuna kaçan mide asidi gırtlağa doğru yanma (ekşime) hissini ortaya çıkarır.

Yanmanın şiddeti tüketilen gıdaların türü ve midenin ne kadar dolu olduğu ile bağlantılı olarak değişebilir. Kimi insanlar bunu ayda bir kere yaşarken, kimileri hergün çok rahatsız edici şekilde yaşayabilir. Bu aynı zamanda midedeki iyi ve kötü huylu hastalık ve rahatsızlıklarla ilgili durumdur. İyi huylular gastirt, ülser, polipler ve yüzeysel erezyonlardır. Kötü huylular ise mide kanseri.

Mide Yanması Nasıl Geçer

Mide yanması nasıl tedavi edilir?

Kişi alacağı bir takım önlemlerle beslenme düzeni dikkat gibi şikayetini giderebilir ancak en iyi çözüm bir sağlık kuruluşuna başvurmak olacaktır. Uzmanlar, midedeki asidi nötralize eden ilaçlar (antiasit ve karbonat) veya asit salgısını engelleyen ilaçlarla mide yanmasını tedavi eder. İyi ve kötü huylu mide rahatsızlıklarını gözlemler. Henüz pek yaygın olmasada endoskopik tedavi yöntemleride faydalı olabilir. Yanı sıra, cerrahi yöntemlerlede şikayetlerin önüne geçilmesi sağlanabilir.

Mide yanmasını tetikleyen faktörler

Asitli içecekler, kavurma ve kızartmalar, acılı, ekşili ve baharat ve turşu gibi gıdalar mide yanmasını tetikleyenler faktörler arasında yer alıyor. Bu sebepten mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin bu gıdalardan uzak durup mide dostu gıdalara yönelmesi gerekiyor. Ayrıca uykunun hemen öncesinde kesinlikle ağır yemek yenmemesi gerekiyor.

Midedeki asit salınımını en çok arttıran sebeplerden biride bilinçsizce kullanılan ağrı kesici ve aspirin gibi haplar. Yanı sıra, stres ve depresyona girme gibi sıkıntılı hallerde rahatsızlıkların artmasına neden oluyor.

Mide yanmasını geçirmek için anlık olarak yapabilecekleriniz

Yemeği fazla kaçırdınız yada yasak gıdalardan tükettiniz. Hemen 1 çay kaşığı karbonatı suya atıp karıştırın ve için. 5 dakika gibi kısa sürede yanma biter. Soda ve yoğurtu ayran yapıp içmekte mide yanmasını geçirir.

Aynı şekilde eskilerden beri bilinen bir yöntem daha var, mideniz yandığında bir lokma ekmek içi çiğneyin.

Akşam üstü yemeği yediniz, yatmadan önce bir bardak süt içip, sabah kalkar kalkmazda bir bardak su içmeniz mide yanmasına karşı iyi bir önlemdir.

Mide Rahatsızlığı Yaşayanlar İçin Mide Dostu Gıdalar

Ispanak, lahana, karnabahar, hurma ve meyan kökü şerbeti mide yanmasına karşı iyi doğal ilaçlar arasında.

Ispanağı buharda pişirin yada haşlayarak tüketin veya taze yapraklarını salata olarak tüketin. Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin yada ince şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Haşlanmış karnabahar mideyi asir saldırılarından korur. Meyan kökü şerbeti midenin iç yüzeyini korur ve güçlendirir. Hurma, kuru incir ve kayısıları yemeklerden sonra tatlı yerine tüketin. Ara öğünlerde bir adet muz yiyin.

Tüm bu gıdalar midedeki yanma hissini ortadan kaldırır. İçeceklerden de süt, ılık sahlep ve meyan kökü şerbeti mide dostudur.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar