Meyveler ve Vitaminleri

Yazar: sanalzade Tarih: 11 Şubat 2012

Meyve ve vitaminMeyve ve çeşitleri doğanın bize sunduğu en güzel ve özel lütuflardandır. Dalından koparılmış taze meyveyi yemeye doyamayız.  Meyvenin kuru olanını keyifle tüketir, kompostosu ile soframızı zenginleştiririz.

Meyve suyunu severek tüketir ve içeriz. Heleki dondurması yaz aylarında leziz tatlarından biridir.Ve en önemlisi olan sağlık  ve sağlıklı beslenmenin önemi açısından meyvelerin faydaları anlatmakla bitmez.

Meyvelerdeki bol C vitamini, hastalıklara karşı vücut direncimizi artırır. Yorgunluğunu üstümüzden atmamıza faydası dokunur. Bedensel, ruhsal sitrese karşı bizleri kuvvetli kılar. Açlığımızı bastırır, fazla yememize engel olur. % 80 oranında su içerdiğinden, şişmanlığa sebep olmaz.

Aşağıda kısaca meyvelerin içerdiği vitaminleri, faydaları, etkenlerini okuyabilirsiniz.

Elma : C ve E vitamini, pektin ve flovonoid, folik asit içerir. Bağırsak sisteminin korunmasında faydalı ve posadan zengindir. Kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Kolesterol düşürücü etkisi bulunur. Kan şekerini kontrol altında tutar ve vücut direncini artırır.

Kiraz : Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar.

Armut : Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan zengindir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasına fayda sağlar. Tansiyon ayarlamasında etkilidir. Posadan zenginliği nedeniyle bağırsakları çalıştırır.

Dut : Kalsiyum, C ve B vitamini ile bol lif içerir. İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcıdır.

Erik : A ve C vitamini ile kalsiyumdan zengindir. Bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcıdır.

Şeftali : C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Hazmı kolaylaştırır. Sinir sistemine faydası vardır. Vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Yeni Dünya  (Malta Eriği) : A vitamini deposudur. Görmeye ve büyümeye faydalıdır.

İncir : Bol posa, kasiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Sindirime yardımcıdır. Kemik ve diş sağlığına etkilidir.

Üzüm : Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

Ananas : Potasyum, fosfor, demir, A ve C vitamini içerir. Toksin atıcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cilt sağlığında etkindir. Zindeliği artırır.

Karpuz : A ve C vitamini ile fosfor ve potasyum içerir. Böbrekteki kum ve taşların atılmasında faydalıdır. Toksin atıcıdır. Sıvı ihtiyacının karşılanmasına da katkısı vardır.

Kavun : A vitamini, potasyum ve folik asitten zengindir. Damar tıkanıklığında, bağırsakların çalışmasında etkilidir. Göz sağlına fayda sağlar.

Yer Elması : İnsülin ve glikoz içerir. Emziren annelerde süt artırıcı etki yapar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Cilde faydalıdır.

Ayva : A, B ve C vitamini içerir. Mideyi rahatlatır. İshale karşı korucudur. Cilde faydalıdır.

Muz : B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Hücre yenilenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar.

Kayısı : A, B ve C vitamini içerir. Cilt, göz ve bağışıklık sistemine fayda sağlar. Kemik gelişimini arttırır. Kansızlığa iyi gelir. Kas ve sinir sistemini güçlendirir.

Vişne : A vitamini ve potasyumdan zengindir. İdrar söktürücüdür. Karaciğer ve mide üzerinde olumlu etkileri vardır.

Ahududu : Folik asit, C, E ve A vitamini içerir. İştah açıcı ve idrar sökücüdür. Diş sağlığına iyi gelir. İshali önler ve ateş düşürücüdür.

Avakado : Potasyum, magnezyum, A ve E vitamini içerir. Lif oranı yüksektir. Kabızlığa iyi gelir. Kalın bağırsak ve hemoroit için faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

Aşağıdaki Yorum alanından sizinde bilgi sahibi olduğunuz diğer meyveler ve vitaminleri hakkında görüş bildirmenizi rica ederiz. Sitemiz kategorilerinden sağlık kısmını tıklayarak sağlıklı beslenme hakkında oluşturduğumuz yazılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Etiketler
Yorumlar

7 Yorum Yapılmış!

Halit Alptekin

Şub 11, 2012

Lisedeyken az öğrenmedik bunları :D Paylaşım için saol

Cevapla

    nurgul

    Şub 23, 2012

    çok teşekkürlerr

    Cevapla

asercan

Şub 12, 2012

vitamin deposu gerçekten. günümüzde her ne kadar GDO olsada.

Cevapla

onur bostancı

Haz 03, 2013

çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzelllll, bir de ödevimden 100 aldırdığınız için tşkler

Cevapla

sude

May 20, 2014

ödevimden yüz aldım teşekkürler

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar