Korsana talep artıyor

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Kasım 2011

Yasadışı yollarla internetten indirilen oyun sayısının son beş yılda yüzde 20 arttı.

İSTANBUL – Araştırma şirketi Envisional’ın araştırmasına göre, 2010′da en çok satan beş oyun, en az bir milyon kez yasadışı bir şekilde indirildi.

Call of Duty gibi büyük bütçeli oyunlar, korsan nedeniyle milyonlarca dolar zarar edebiliyor.

Oyun endüstrisi yetkililer, bu tablonun insanların bilgiyasar oyunlarını bedava elde etme beklentisine sokmasından kaygılı.Ancak bazı bilgisayar oyunu tutkunları oyun endüstrisinin bu durumu abarttığı görüşünde.

BBC’ye konuşan Sam, her yıl 100 oyunu internetten indirdiğini, 50 kadar oyunuysa satın aldığını söylüyor ve “Oyunları satın almamın nedeni önce korsan yollardan elde etmem. Eğer oyunu deneyemezsem, gidip satın alma zahmetine hiç girmem” diyor.

Soyadının açıklanmasını istemeyen Sam, para cezası ya da hapse girme tehditlerinin kendisini korkutmadığını söyülüyor.Sam, “14 yaşından beri bunu yapıyorum, hiç ceza almadım ve şu an 23 yaşındayım. Hoşuma giden oyunları satın alıyorum. Gitmeyenleriyse siliyorum” şeklinde konuşuyor.

MİLYONLARCA DOLAR ZARAR

Oyun endüstrisi ise, “Korsan hırsızlıktır” diyor ve yasadışı oyun indirmeye karşı alternatifin daha adil fiyatlandırılmış oyunlar sunmak olduğunu belirtiyor.

İngiltere İnteraktif Eğlence Birliği’den Andy Payne, oyun endüstrisinin bunu zaten yaptığını kaydediyor. Payne, “FIFA, Modern Warfare, Black Ops’a bakın, bunlar insanların hep oynadığı oyunlar. Üstelik ucuz bir fiyata” diyor.

Oyun şirketleri yöneticileri internetten indirilen oyunları, milyonlarca dolar zarara ve yüzlerce kişinin işsiz kalmasına yol açtığını söylüyor.

Payne, “Modern Warfare 3′ü yaratmak için 200-250 kişi iki yıl boyunca bir stüdyoda çalıştı. Bu gerçekten çok paraya mal oluyor” diyor.

Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25296691/

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar