Kışın Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: sanalzade Tarih: 2 Şubat 2013

Artan kar yağışları ve buzlanmalar nedeniyle kendimize biraz daha dikkat etmenin zamanı geldi. Karlı geçen kış aylarına bağlı olarak düşmelerde görülen kırık ve çıkıkların yaşanmaması için birkaç tavsiyemiz olacak…

Kışın Yolda Yürürken Dikkat Edin

Buzda kayıp düşmemiz özellikle el bileği kırılmaları, dirsek kırılmaları, kaval kemiği ve ayak bileği kemiği kırılmalarına neden oluyor. Bunlar basit kırık ya da çıkık olmanın yanı sıra ağır kafa travmaları da olabilmekte.. en çok yaşanan el bileği kırıklarını önlemek için düşerken elinizi yere koymamaya dikkat etmelisiniz.

Kış Mevsimi

Kış Mevsimi

Öncelikle uyarımız şudur ki mecbur kalmadığınız sürece , acil olmadığı sürece karlı havalarda dışarı çıkmamaya özen gösteriniz. Kar yağışının üstünden geçen birkaç gün, havanın ayaza dönmesiyle birlikte yeri buzlandıracaktır. Olası bütün tehlikelere karşı alınması gereken tedbirler şöyledir. Kalın montunuzu giyip, başınıza bere , ellerinize eldiven ve boynunuzu korumak için de kaşkol takmanız sizin yararınıza olacaktır. Soğuktan korunmak için giydiğiniz bu kıyafetler içinizi ısıtmakla birlikte, eldiven takmadığınız sürece ellerinizi ceplerinize koymanız düşme olasılığınızı artırmaktadır. Eldiven takmayınca elleriniz üşüdüğünden ve cebinize koyduğunuzdan herhangi bir düşme anında dengenizi sağlayamayacak ve ellerinizi cebinizden çıkarana kadar da düşeceksiniz. İlk uyarımız budur ki elleriniz cebinizde olmayacak.

Elleriniz mümkün olduğu kadar boş olsun. Bayanlar çantalarını çapraz bir şekilde takarsa düşme ihtimallerini azaltacaklardır. Ayakkabılarınızın topuklu olmamasına hatta daha sert tabanlı ayakkabılar giymeye özen gösteriniz. Mümkün olduğunca küçük adımlar atarak yavaş hareket edilmeli, basılan yere dikkat edilmelidir. Belki de çoğumuzun duymuş olduğu bir başka uyarımız ise, ayakkabılarınızın üzerine eski çorap geçirmeniz olacaktır. Asla karlı yollarda ayaklarınızı kaydırmaz. Kış günlerinde düşme olaylarını yaşayanlardan en çok etkilenenler ise yaşlılar olmaktadır. Kırılan kemiklerinin onarımı çok uzun sürmekte ve etkisi büyük olmaktadır.

En çok dikkat etmesi gereken kişiler onlardır. Dışarıya çıktıklarında yanlarına ucu lastik olan bastonlardan almayı ihmal etmemelidirler. Hatta dışarı çıkmamaya özen göstermeli ya da çıktıklarında duvar kenarlarından ve sağlam adımlarla yürümelidirler. Bir kez düşmemiz aylarca evde kalmamıza ve acı çekmemize neden olabilir. Lütfen dikkat edelim.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar