Kısa Sürede Sağlıklı Zayıflamanın Yolları

Yazar: sanalzade Tarih: 21 Haziran 2014

Okulların kapanmasıyla birlikte tatil sürecine girmiş bulunuyoruz. Havalar şu an için hafif yağışlı ama önümüzde ki aya kalmaz pek çoğumuz deniz, kum ve sahilin tadını çıkarmaya başlamış olacak. Peki, bikini giyecek kadar formda mıyız? Hayır mı? Dert etmeyin! Kısa sürede sağlıklı zayıflamanın yolları Sanalzade’de sizlerle…

İlk önce biz kadınlara her zaman cazip gelen hızlı zayıflatan şok diyetlerden bahsedelim. Aslında buna biraz hayal kurmak desek daha doğru olur ya demiyelim. Zira, 1 hafta gibi kısa sürede 5 – 7 – 10 kilo vermek zor iştir. Kaldı ki daha önce diyet tecrübesi olmayanlar hiç yapamaz. Bir süre sonra bırakmak zorunda kalır, üstene birde kilo alır. Başarılırsa ne ala ama kontrolsüz şekilde yapıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu aşikardır. Bu sebepten biraz daha ağır ama sağlıklı şekilde kilo vermek en idealidir. Şimdi maddelere geçelim;

Sağlıklı Zayıflama

Bol bol su için.
Günde en az 8 bardak su içmek olmazsa olmazlarımız arasında olmalı. Su içmek için susamayı beklerseniz kilo veremezsiniz. Unutmayın, metabolizmanızın su ihtiyacını karşılamazsanız vücudunuzdaki suyun yerini bir sonra yağlar alır. Dolayısıyla bırakın kilo vermeyi almak kaçınılmaz olacaktır.

Az ama sık yemek yiyerek metabolizmanızı hızlandırın.
Uzun vakitler aç kalmak metabolizmanın hızlı çalışmasını engeller. Bu sebepten az ama sık aralıklarla öğünler tüketerek hızlı çalışmasına yardımcı olun. Sabahları keyifli bir kahvaltı, ardından zamana yayılmış şekilde küçük küçük öğünlerle günü tamamlayın. Soğan tüketmek, limon, zencefil ve tarçın metabolizmayı hızlandıran gıdalardır.

Yağ yakıcı özelliği olan bitki çayları için.
Limonlu yeşil çay, maydonoz, ekinezya ve karahindiba gibi farklı türlerde yağ yaktırıcı özelliği bulunan bitki çaylarına alışmaya bakın. Bazı çay türlerinin içimi her ne kadar zor olsa da sağlığa yararlı ve kilo vermeye katkıları büyüktür.

Sofranızdan acıyı eksik etmeyin.
Biz kadınlar erkeklere nazaran acılı yemeklerden pek haz etmeyiz lakin, acının kalori yakmada etkisi büyüktür. Bu sebepten sofranızda az da olsa acı bibere yer verip metabolizmanızın %20 oranda daha hızlı çalışmasını sağlayın.

Gün boyu hareketli olun.
Kilo vermek için istikrarlı şekilde egzersiz yapmak altın kurallardan biri lakin, nasılsa egzersiz yapıyorum diye örneğin eve çıkarken hemen asansöre binmeyin. Merdiveni kullanın. Kısa mesafeli bir yere arabayla giymeyin. Yürüyün yada bisiklete binin. Örnekler çoğaltılabilir tabi kısaca gün boyu hareketli olun.

Kalori hesaplamaları yapın.
Bazı gıdalar vardır ki tadına doyum olmaz. Özellikle tatlılar ilk sırada yer alır. Ancak, kalorileri de bir o kadar yüksektir. Bu sebepten tükettiklerinizin kalori hesabını yapın. Daha düşük olanları tercih edin.

İşte hepsi bu kadar. Tüm bu maddelere ek olarak sizi zorlamayacak hafif bir diyeti de beraberinde getirirseniz kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar