Kenan Evren’i Tanıyalım

Yazar: sanalzade Tarih: 14 Nisan 2012

Bugünlerde manşetlerden inmeyen bir konu var. Eğer gündemi takip ediyor ya da ara sıra izliyorsanız mutlaka görmüşsünüzdür: Kenan Evren ve 12 Eylül dönemi yargılanacakmış. Herkes davaya müdahil olmak üzere sıraya girmiş.

Açıkçası genç kuşaklar olarak Kenan Evren’i o kadar tanımıyoruz. Ne de olsa eğitim yaşamımız sırasında bize öğretilen tarih bilgisi Atatürk’ün ölümü ile birlikte son bulur. Ne Atatürk’ten sonraki Türk tarihini biliriz ne de Kenan Evren ve 12 Eylül dönemini. Daha Cumhuriyet tarihini bile tam olarak bildiğimiz söylenemezden aslında olağan bir durum.

O kadar çok adını duyunca merak ettim sonunda doğal olarak. Neden eski cumhurbaşkanımızı yargılıyoruz diye. İşin ilginç tarafı hem sağcısı hem de solcusu hiç sevmiyor gibi Kenan Evren’i. Tarih sitelerinde biraz dolaşınca neden sevmedikleri konusunda az çok fikir sahibi de oldum sonunda.

Kenan Evren hakkında alıntıları yapacağım tarih sitesinin adı Serenti. Aman dikkat diyelim, fazlasıyla gayri resmi tarihi de değinmişler. Bunların hiçbirini öğrenmedik biz. Zaten kolay kolay da anlatmazlar. Hem kendi yazarları var, hem de vaktiyle Türkiye’de yayınlanmış ama tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaya mahkum dergilerden seçme konuları sayısallaştırıp internet ortamına taşımışlar.

Açıkçası sıra dışı, ilginç bir içeriği var Serenti’nin. Gördüğüm kadarı ile ellerinden geldiği kadar sıkıcılıktan uzak, popüler tarih konularına değinmişler. Ama başta da dediğim gibi hem gayri resmi tarihe biraz fazla değinmişler. Eğer böyle tarihi konularla ilgilenip gerçek bildiğiniz bazı şeylerin tamamen kurmaca ya da yalan tarih olduğunu öğrenmek hoşunuza gitmeyecekse uzak durmanız belki yararınıza olur. Ama illa benim için önemli olan yalnızca gerçekler diyorsanız Serenti’yi takip etmenizde fayda var.

Gelelim Kenan Evren konusuna. “Kenan Evren’i neden sevmiyorlar” sorusunun anladığım kadarıyla tek bir yanıtı var: Hem sağ görüş hem de sol görüşlü insanlar arasında ayrım yapmadan bazı hukuksuz işlere imza atmış. O yüzden bugün, tuhaf gelebilir ama, hem sağcısı hem solcusu yargılanmasını istiyor. Örneğin 17 yaşında Erdal Eren adında bir genci asmak için mahkeme kararı ile yaşını 18’e büyüttürüp asmış.

Çok ilginç başka uygulamalara da imza atmış. Biliyorsunuz bugünlerde gündemi meşgul eden şike dosyaları falan da var. Kenan Evren 12 Eylül döneminde yasa çıkartıp Ankaragücü’nü pat diye 1 Lig’e çıkartmış. Bütün dünyanın saygı duyduğu, resimlerine hayranlıkla baktığı Picasso’nun resim sergisini gezerken dediği tek laf ise “Ne var ki, bu resimleri ben de yaparım” olmuş. Emekli olduktan sonra Marmaris’e yerleşip nü resim yapmaya başlamış. Hatta Müjde Ar’ın bile resmini yapmak istiyormuş ama kısmet olmamış sanırım.

Neyse daha fazla ayrıntıya girmeyeyim. İsteyen daha fazla ayrıntıyı Serenti’de okuyabilir. Ama bizlerde artık yakın tarihimiz ile ilgili bilgileri de okulda gösterseler iyi olur. Daha 20-30 yıl öncesinde yaşananları bilmiyoruz ama tarih öncesi devirlerle ilgili ne varsa ezbere biliyoruz neredeyse…

Etiketler
Yorumlar

20 Yorum Yapılmış!

caglar

Nis 15, 2012

Thank you :) / Teşekkür ederim.

Cevapla

Yunus Çağlar

Nis 15, 2012

Birde sırf bıyıklarını Stalin’e benzettiği için Antalya’daki bir resmi sildirip ressamıda hapse atmış. İlginç adammış vesselam

Cevapla

Muzaffer Dokumacı

Nis 15, 2012

İyi de bu adam cumhurbaşkanı değilmiydi? Yaptıklarının mutlaka bir nedeni olmalı

Cevapla

mehmet

Nis 15, 2012

Herkesin yaptığı yanına kalıyor du eskiden!

Cevapla

Mehmet Güngör

Nis 16, 2012

O zamanları babam anlatırdı bana. Sokakta insanlar birbirini vururmuş. Herkesin gittiği yerler sağcı solcu diye ayrılmış. Millet sokağa çıkmaya korkuyormuş. Kenan Evren darbe yapınca etraf normale dönmüş. Bide böyle düşünmek lazım 12 Eylül’ü

Cevapla

TheKorsans

Nis 16, 2012

Eskilerin hesabı ne zamandır sorulmaya başlıyor?

Cevapla

Yorum

Nis 17, 2012

Teşekkürler yazı için.Siteniz ve yazılarınız oldukça güzel.Elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum.Yazılarınızın devamını bekleriz. İyi Çalışmalar !

Cevapla

Yavuz Selim

Nis 17, 2012

Yalnız ortada şöyle bir durum var: Bu yargılama insanların gözünü boyamak için. Dikkat dağıtma anlayacağınız

Cevapla

hakan

Nis 17, 2012

yararlı bilgi teşekkürler hocam

Cevapla

hakan

Nis 17, 2012

bilgi için teşekkürler

Cevapla

Akvaryum

Nis 17, 2012

Güzel paylaşım, paylaşım için teşekkürler.

Cevapla

yorumm

Nis 18, 2012

Oncelikle, gercekten guzel bir yazi olmus. Paylastiginiz icin tesekkur ederim, iyi bloglamalar.

Cevapla

golf 7

Nis 18, 2012

Erdal Eren’in ailesinin 12 Eylül davasına müdahilliğini reddetmek ne ya? Davayı açmayıp da Kenan Evren’i besleseniz daha iyiydi netekim.

Cevapla

Maurers

Nis 21, 2012

Aynen Artık Herkesin Hakkı Ödeniyor.

Cevapla

web sitesi

May 02, 2012

Yazınızı çok beğendim detaylı bir açıklama olmuş.

Cevapla

windows 8

May 10, 2012

şu an yargılanıyor dimi bu adam?

Cevapla

Yorum

May 10, 2012

netekim yargılanıyor

Cevapla

Hilmi Uyar

May 27, 2012

Yargılansa ne olacak nasılsa bir sonuç alınması zor. Yalnızca bizi kandırıyorlar

Cevapla

Video Konferans

Haz 09, 2012

Okunası bir yazı olmuş , bilgiler için teşekkür ederim

Cevapla

Cevat Tütün

Tem 23, 2012

E yargılandı da ne oldu? Ben hala bir sonuç göremiyorum. Unutuldu gitti bile.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar