Kalp Sağlığı İçin Beslenme Önerileri

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Aralık 2012

Kalp hastalıkları, bilindiği üzere günümüzde sık rastlanılan ve ölüme kadar götürebilen hastalıklar arasındadır. Örneğin karın bölgesinde yağlanma yaşayan bir kimse bu risk grubu içine girebilir. Bu bakımdan kalp sağlığı için doğru bir beslenme düzeni oluşturmanız önemlidir.

Kalp Sağlığı

Öncelikle sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme biçimini benimsememiz gerekmektedir. Kalp sağlığı için, gün içerisinde bolca sebze ve meyve tüketmeliyiz. Öğünlerimizde, Omega-3 yağ asitlerine bol miktarda yer vermeliyiz. Omega-3 özellikle balıkta bulunur. Ancak konserve balıklarda, normal balığa göre daha az olduğu saptanmıştır.

Kalp hastalıkları

Kızartma olarak yapılan balıklarda da Omega-3’ün kaybolduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple, en sağlıklı balık pişirme yöntemleri, buğlama ve ızgaradır. Yemeklerimizde beyaz ekmek yerine, kepek ekmeğini ve tam buğday unundan yapılma ekmekleri tercih etmeliyiz.

Haftada birkaç defa kuru baklagillerden tüketmeliyiz. Kuru baklagiller posalı yiyecekler olduklarından zayıflamaya da yardımcı olurlar. Ayrıca içerdikleri antioksidanlar, bedenimiz için yararlıdır. Doymuş yağlardan uzak durmalıyız. Hazır ürünlerde ve ette doymuş yağ oranı yüksektir. Doymuş yağlar, kandaki kolestrolü arttıracağından, sağlık için tehlikelidir.

Az yağlı etleri tüketmeliyiz. Soframızda illa et olacaksa, tavuk ve hindi etini tercih etmeliyiz. Süt tüketiminde az yağlı sütleri tercih etmeliyiz ve yoğurt seçerken de kaymaksız yoğurtları satın almalıyız.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar