Japon Bahçesi Tasarımları

Yazar: sanalzade Tarih: 24 Eylül 2012

Japon kültüründe önemli yeri olan Japon bahçeleri konusunda sizlere kısa bilgilendirmeler yapmak istiyoruz. Japon Bahçelerinde en çok kullanılan öğeler hangileridir? bahçe dekorasyonunda dikkat ettikleri unsurlar neledir? buyrun hep birlikte öğrenelim.

Japon Bahçeleri

Japon tarihine göre, ilk bahçe altıncı yüzyılın başlarında imparatorluk alanında düzenlenmiştir. Japon bahçesi tasarımlarında deniz manzarası her zaman temel ilham kaynağıdır. En çok göze çarpan detay su kullanımıdır. Çeşitli su kuşu türleri de bu manzaraya canlı süsler olarak eklenmişlerdir.

Su her şekilde direk olarak kullanılabildiği gibi bahçe dekorasyonunun bir parçası olarak döşemelerde bile suyu canlandıracak motifler mevcuttur.

Bambu ağaçlarından yapılma eşyalar ve farklı renklerde sonbahar renklerini içeren bitkiler ile ilk baharı yansıtan renkteki çiçek kombinasyonları dikkat çekmektedir.

Japon Bahçelerinden Manzaralar

Japon Bahçesi Tasarımlarında Bulunan Bazı Öğeler;

- Sekitoroo (Taş Fener): Çin’den Kore’ye, oradan da Japonya’ya Budizm’le birlikte gelen taş fenerler önceleri Budist tapınakların önüne adak olarak konulmuşlardır. Heian Döneminden sonra kutsal mekanlarda kullanılmaya başlanan taş fenerler, daha sonraları bahçelerde dekoratif obje olarak da yer almıştır.

- Sekitoo (Taş Kule): Sayıları 3 ile 13 arasında değişen taşların, üst üste konulmasıyla oluşturulur. Taşların ilk sırasının dört tarafında birer Buda kabartması veya Budist metinlerden alıntılar bulunur.

- Azumaya (Doğudaki Ev): Duvarsız olarak sadece dört ahşap sütunun üzerine inşa edilen sivri çatılı bu yapılarda Çay Töreni düzenlenmektedir.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar