iyi bir çay demlemek

Yazar: sanalzade Tarih: 15 Haziran 2012

İyi bir çay nasıl demlenir ?

Günün her anında mutlaka bir bardakda olsa çay içeriz. Ama içtimiz çay mı yoksa o meşhur laf mı ? İçtiğiniz çaydan tat alamıyorsanız çay nasıl demlenir yazımıza bi göz atın… Mutlaka iyi bir çayı bir yerlerde içmişsinizdir, tadı damağınızdadır. İşte iyi demlenmiş bir çay için bazı kolay yollar var.

Eğer bir çay tiryakisi iseniz yazımıza mutlaka göz atın, güzel çay tarifini sizler için yazıyoruz. Çay için taze ve soğuk su kullanmalısınız. Soğumuş suyu kesinlikle yeniden kaynatmayın. Çay miktarına, ölçüsüne iyice dikkat edin, fazla çay ekonomik olmadığı gibi acı bir tat bırakır.

Su kaynar kaynamaz hemen demliğe ekleyin. Suyun fazla kaynayıp fokurdamamasına dikkat edin, gereğinden fazla kaynayan su oksijen kaybeder. Demlenmiş olan çayı porselen bir çaydanlığa boşaltmadan önce bir kez karıştırın.

Çay

Çay lezzetini yakalamak için 3-5 dakika güzelce demleyin. Aceleci olmayın. Çay muhafazası için çayı kuru ve hava almaz bir kapta, rutubet ve buğulaşma olmayan bir yerde saklamanız önemlidir. Baharatlarınızın ve keskin kokulu yiyeceklerinizin olduğu yerlerden uzak tutun aksi takdirde çayınız bozulabilir.

Ayrıca, çay demliğinin, çaydanlığın ve çay bardaklarının metal olmamasına ve deterjanla yıkanmamaları gerekmektedir. Metal çaydanlıkta demlenen çayda metal tadı alırsınız.

Ayrıca yeşil çay, altlığı olmayan bir fincan ile, siyah bir çay ise altlıklı fincanlar ile sunulur. Sunum önemlidir.

Afiyet olsun…

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

Kilis Haber

Haz 22, 2012

Hakkımı yemeyim çok güzel kaçak çay demlerim :) )

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar