IQ Yükseltme Yöntemleri

Yazar: sanalzade Tarih: 26 Şubat 2012

IQ Yükseltme Yöntemleri

Hiç kimse düşük bir IQ ‘ya sahip olmak istemez. Akıllı ve zeki insanların IQ seviyelerinin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebepten ötürü herkez yüksek bir IQ ‘ya sahip olmak ister. Aşağıda gündelik yaşantımızda dikkat edeceğimiz hususlar ile IQ yükseltmek ve zihinde kalmak için çeşitli ipuclarından bahsetmet istiyorum.

Dengeli beslenme ve vücudumuza yeterli sıvı alınması IQ açısından önemlidir. Yine buna bağlı olarak düzenli bir uyku, yağlı yemeklerden kaçınmak, sigara ve alkol almamak önemli etkenler arasındadır.

Hareketli olmak her zaman beyni zinde tutar ve iyi hissetmemizi sağlar. Beyin için gerekli olan B1 vitaminlerinin (süt, balık, mısır ekmeği, ciğer, tavuk) bulunduğu besinleri tüketerek zihinde kalabiliriz.

Çalışma ortamlarında arkadaşlarımızla verdiğimiz kahve molası, ayaküstü sohbetler karar verme mekanizmasına yardımcı olmaktadır. Kravatızı sıkı bağlamaktan kaçının, hafif gevşek bırakın. Ayrıca klasik müzik dinleyerek beyninizi dinlendirmenizde fayda vardır.

El-kol hareketleri ile konuşmak, yüzümüzde mimiklerin olması, daha pratik düşünmemize yardımcı olacaktır. IQ yükseltmek bakımından zeka oyunları ve çeşitli bulmacaları çözmek altın kurallardandır. Aynı zamanda sakız çiğnemenin, beyine pozitif etkisi olduğu söylenmektedir.

Güçlü bir arkadaş çevresinin olması IQ açısından fayda sağlayacaktır. Zamanlı ve periyodik olarak göz kontrolü çok önemlidir. Bu sebepten eğer gözünüzde herhangi bir rahatsızlık var ise bunu doktor kontrolleri ile aşmalısınız.

(S.Selimoğlu)

Etiketler
Yorumlar

7 Yorum Yapılmış!

asercan

Şub 26, 2012

en kısa ve anlamlı hali ile bilgilendirme gayet açık olmuş. paylaşım için teşekkürler.

Cevapla

can atasever

Şub 26, 2012

Bu yöntemlerle beyni besliyor ve çalıştırıyorsunuz, herkesin dikkat etmesi gereken noktalar bunlar.. Tıpkı bir sporcunun kaslarını besleyip onları çalıştırması gibi, beyninizi güçlendiriyor ve ona şekil veriyorsunuz….

Cevapla

aLi

Mar 13, 2012

“klasik müzik dinleyerek beyninizi dinlendirmenizde fayda vardır.”
Bu yöntemi son zamanlarda çok sık yapıyorum. IQ’nun artışına etkisi olur mu bilmiyorum ama, cidden insanın beynini rahatlatıyor..

Cevapla

Bilim Adamı

Haz 17, 2012

Ben şuan büyük bir iş yerinde müdürüm. Zeki doğulur sözüne hiç inanmadım. Orta okuldayken derslerim berbattı. Liseye gelince işler değişti. İlk dönem 5 zayıf getirdim. Çünkü temelim yoktu. 2. Dönem ise 4 zayıf getirdim.

Ortalama yükseltme sınavlarına girecektim. 2 hafta vardı. 4 ders de konun ilk başından başlıyordu. Ben ise hiç bir şey bilmiyordum. Bu ilk gün akşam çalışmak için enerji içeceği aldım 2 çeşit. Ben ki hiç bir şey bilmeyen çocuk o zaman ilk günden değişim oldu.

Enerji içeceğini aldığım günden berri her şey değişti. Artık her şeye dikkat ediyordum şu neden böyle bu neden böyle. Artık her şey ilgimi çekiyordu. 2 hafta içinde çalışmamla 4 ders ide verdim. Lise 2 de ise mat, geo, ing, fizik bu dersler den okul birincisiydim.

Ben şuan 22 yaşındayım söylemesi komik gibi ama şuan büyük bir şirkette müdürüm. Ve bu yerde müdür olmak isteyen o kadar kişi var ki. IQ testim 180 ama geliştirmeyi deniyorum. Artık en küçük bir ayrıntı bile gözümden kaçmıyor.

Rusça, İngilizce, Fransızca, Almanca, Türkçe ve Farsça biliyorum. Ve ben bile liseye kadar hiç bir şey bilmezken bu kadar başarı elde ettiysem. Sen niye edemiyesin? Ben başarımın sırrını enerji içeceğinde buluyorum. Ama ben neden bilmiyorum ama günce en az 1 lt içiyorum normalde 500ml si bile zararken. Doktora göründüm fakat bir şey çıkmadı.

Ben günce en fazla 5 saat uyuyorum bünyem buna alıştı artık akşam 11 de yatsam bile en fazla 5 saat uyuyorum sonra vücut kendiliğinden kalkıyor. Ve çok da dinç oluyorum. Ama unutmayın enerji içeceğini içseniz bile başlangıç olarak 250ml yi geçmeyin yoksa barının sırrını görmeden öbür hayatı boylayabilirsiniz.

Cevapla

  sanalzade

  Haz 17, 2012

  Konuya ilginç bir bakış açısı getirdiniz, sanırım enerji içecekleri konusunda bir araştırma yaparak makale hazırlamam gerekiyor.

  Enerji içeceklerini kesinlikle tavsiye etmiyorum zira bu içeceklerin her insan bünyesine uyumlu olmadığı düşüncesindeyim, konudada belirttiğim gibi doğal beslenmek varken neden enerji içeceği tüketelim ? Hangi enerji içeceklerinden bahsediyorsunuz ? tüm bunlar birer soru işareti.

  Müsait olduüum ilk fırsatta bu soru işaretleri konusunda araştırma yapacağım.

  S.Selimoğlu

  Cevapla

Samet

Haz 17, 2012

Bilim adamı’nın söyledikleri bana pek inandırıcı gelmedi yani enerji içeceği içerek 5 dil öğrenmek demek benim nazarımda devenin su içerek ferrari’yi geçmesi gibi bişey demektir :)

Cevapla

Seda

Şub 16, 2013

Kesinlikle Bilim Adamı’nın dedikleri doğru değil. Enerji içeçeği zararlıdır, ayrıca günde 1 litre içerek hayatını tehlikeye sokarsın. Ve IQ testi sonucunda 180 çıkan (!) birinin adının Bilim Adamı olması da kafalarda şüphe uyandırıyor. Belki 180 değil, 80′dir. Yanlış bakmış olabilirsin…

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar