İmparator Tırtılın Planları

Yazar: sanalzade Tarih: 23 Aralık 2011

Tırtıl Hakkında BilgilerDoğada akılcı davranışlar gösteren, plan ve hesap yapan pek çok canlı vardır. Bunlardan biri, imparator ipeğini üreten tırtıldır. Larva dönemini diğer tırtıllar gibi koza içinde geçiren bu tırtıl, larvadan çıktıktan sonra üzerini bir yaprakla örterek kendini gizler. Tırtıl, bu örtünme işini son derece akılcı bir plan üzerine gerçekleştirir.

Yeşil, yaş bir yaprak bükülemeyeceği için tırtılın üzerini koruyucu bir kabuk gibi örtemez ve tırtılın bu sorunu bir şekilde çözmesi gerekir. Tırtıl, bu sorunu çözmek için yaprağın sapını ısırarak koparar.  Böylece yaprak kurumaya başlar ve bir süre sonra büzülür ve yuvarlaklaşır. Bu sayede birkaç saat sonra tırtıl, içine girebileceği ideal bir yaprak boru elde etmiş olur.

Tırtıl kendisine güvenli bir korunak hazırlanmış olmaklar birlikte, aynı zamanda kendini kolay bir yem heline de getirmiştir. Çünkü kuru bir yaprak her zaman için farklı renginden dolayı kuşların dikkatini daha çok üzerine çekecektir. İşte bu noktada tırtıl bir buluş daha yapar. Kendini kuşların dikkatini çekecek bir yem olmaktan kurtarmak için, içine gireceği yaprak dışında 5-6 yaprağa daha aynı işlemleri uygular.İmparator Tırtıl

Böylece dalda bir tane değil, 6-7 tane kuru yaprak bulunur ve bunlardan yalnızca bir tanesinin içinde tırtıl saklıdır. Dierleri boş birer tuzaktırlar. Bir kuş gelip de kuru yapraklara yönelirse, tırtılı avlama olasılığı 1/6 olacaktır.

Mikroskobik bir beyne ve son derece basit bir sinir sistemine sahip tırtılın bu kadar bilinçli, planlı ve akılcı davranışlar sergilemesi imkânsızdır. Kuşkusuz tırtıla kendisi için en faydalı olacak tavrı ilham eden ve onu koruyup esirgeyen alemlerin Rabbi olan Allah’tır. Allah yarattığı tüm varlıklar üzerindeki korumasını şöyle bildirmektedir:

” Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki; rızkı Allah’a ait olmasın. Onun karar (yerleşik) yerini de ve geçici bulunduğu yeri de bilir. (Bunların) Tümü apaçık bir kitapta (yazılı)dır. (Hud Sûesi, 6)

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar