ideal kilo hesaplama

Yazar: sanalzade Tarih: 6 Temmuz 2012

Merhaba değerli ziyaretcilerimiz, ideal kilo hesaplama konusunda sizlere kısaca bilgi vermek istiyoruz.

İdeal kilom kaç olmalı, ideal kilo hesaplaması nasıl yapılır, boyuma göre kilom kaç olmalı, yaşa göre ideal kilo hesaplamasını nasıl yapabilirim, boya göre kilo hesaplaması nasıl olmalıdır buyrun hesaplayalım…

ideal kilo hesaplama

Hemen aşağıda bulunan ideal kilo hesaplama aracını boy, kilo ve yaş değerlerinize göre olması gereken ideal kilo ölçülerini kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

NOT : Eğer boyunu 1.69 ise aşağıdaki araca 169 yazınız.

İdeal Kilo Hesaplaması

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?
Bir kimsenin ideal kilosu diğer bir anlamda öngörülen (olması gereken) kilo oranını bulmak için bir takım yollar ve yöntemler var. Bunlar arasında en basiti, uzun zamandır kullanılan yöntem aşağıdaki gibidir.

Kişinin boyu 150′den çıkarılır, ortaya çıkan rakam dörde bölünür ve 100 eklenir. Daha sonra bu rakam boydan çıkarıldığında olması gereken ideal kilo ortaya çıkar.

İdeal Kilo Hesaplamasına örnek olarak; Boyu 1.78 cm. uzunluğunda olan bir erkeği esas alalım. Yukarıdaki yönteme göre 178 – 150 = 28 ‘i buluyoruz, ardından dörde bölersek 7 rakamını buluyoruz. Daha sonra 100 ekleyip (100 + 7 = 107) boydan çıkardığımızda (178 – 107) ideal kilo olarak 71 kg. rakamını elde ediyoruz.

Bayanlarda bu değerler birkaç kilo kadar düşük olabilmektedir.

Bu yönteme göre ideal kilo hesaplandığında ortaya çıkar değerin yüzde 10′u (7 kg) aşıldığında şişmanlık sınırıona girilmiş olur.

Örneğe göre, ideal kilo hesabında boyu 1.78 cm. olan bir erkek 78 kilodan fazla ise şişman sayılmaktadır.

Ancak, tek hesaplama ölçüsü bu değildir. Bel kalınlığı, kalça çevresi sağlık için bakılması gereken diğer kriterlerdir. Vücudun kilosu kadar, o kilonun ne kadarının yağ, ne kadarının kas olduğu da önemlidir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, yüksek bir değer karşısında endişeye kapılmayın. En kısa zamanda uzman hekim ve diyetisyenlerden destek alarak çözüm yoluna gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Etiketler
Yorumlar

2 Yorum Yapılmış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar