Hürrem gerçekten büyücü mü?

Yazar: sanalzade Tarih: 31 Ekim 2011

Facebook ‘da Osmanli Imparatorluğu isminde grup var, bende grubu beğenenler arasındayım, ‎25,000 Osmanli Imparatorluğu sever olduk HAYIRLI OLSUN… şeklinde bir yazı geçti grupta sevindim bende tabiki, tarimizle alakalı konularda her zaman hassas olmuşumdur, o esnada grup sayfasında…

Hürrem gerçekten büyücü mü? Şeklinde paylaşımlarına denk geldim, daha öncede görmüştüm bu tarz haberleri internette gezinirken ama tıklayıp okumamıştım, nasip buguneymiş..

Facebook Osmanli Imparatorluğu grubunda yer alan yazı ;

Hürrem gerçekten büyücü mü?

Dul Kadının Oğulları-Tapınağın Türk Şövalyeleri isimli kitap Muhteşem Yüzyıl dizisi ile yeniden tartışma konusu olan Hürrem Sultan ile ilgili şaşırtıcı bir iddiayı gündeme taşıdı.

MUHTEŞEM YÜZYIL’IN HÜRREM’İ GERÇEKTE BÜYÜCÜ MÜYDÜ!
Kitapta yer alan bilgiye göre; Hürrem Yahudi devleti kurmak amacıyla Saray’a yerleştirilmişti ve gizli güçlere sahipti. Hatta dönemin Avusturya Büyükelçisi Busbeck’in ülkesine gönderdiği bir rapora göre; ‘Hürrem büyü yeteneğine sahipti!”

MASONLARIN ŞİFRELERİNİ ÇÖZEN KİTAP
İlk çıktığı günden itibaren büyük yankı uyandıran, onlarca makale, haber ve televizyon programına konu olan DUL KADININ OĞULLARI- Tapınağın Türk Şövalyeleri isimli kitap üçüncü baskını yaptı. Türkiye’deki gizli örgütlenmeleri deşifre eden kitap, özellikle TBMM’deki esrarengiz sembolleri ilk kez Türkiye’nin gündemine taşıyarak, büyük tartışmalara neden olmuştu.

BİR MASONU NASIL TANIRSINIZ
Kitaptaki en ilginç başlıklardan biri de, “Bir Masonu Nasıl Tanırsınız” başlıklı bölüm.
“İşaretleri bilirseniz onları görebilirsiniz” diyen kitapta, Masonların selam veriş şekillerinden, bir toplantıdaki duruşlarına, birbirlerine hitap şekillerinden, masalarında bulundurdukları esrarengiz aksesuarlara kadar bir çok masonik sır deşifre ediliyor.

Tarihin en gizemli örgütünün ilk kez belge ve fotoğraflarıyla anlatıldığı kitaptaki diğer bazı ilgi çekici başlıklar şöyle:

*Neden kendilerine “Dul kadının oğulları” diyorlar!
*Nasıl örgütleniyor, nasıl haberleşiyorlar!
*Gizli şifreleri, esrarengiz işaretleri neler!
*Ergenekon’un masonik şifreleri!
*150 yıl sonra hortlayan esrarengiz örgüt Encümen-İ Daniş!
*Çırak dereceli ünlü mason!
*Çekirdek kadrodaki şaşırtıcı isim; Doğu bey!
*TBMM’deki esrarengiz işaretler; kim tarafından nasıl konuldu!
*Meclis Binasını yapan Mimar’ın büyük sırrı neydi!
*Muhteşem Yüzyıl’ın Pargalı İbrahim’i ile Manisalı Dul Kadın arasındaki tuhaf ilişki neydi!
*Hürrem Sultan saraya kimler tarafından,nasıl yerleştirildi? Hürrem’in gizemli büyü yeteneği!
*Mimar Sinan’ın kafatası nasıl kayboldu, şimdi nerede!
*Cadde ve sokak adlarını bile onlar koyuyor, peki nasıl!
*Onları nasıl tanırsınız!
*Nihai hedefleri ne!…

Facebook Osmanli Imparatorluğu grubu, yazısında bir kitaptan bahsediyor, kitaptan bazı örnekler veriyor, yanı bu kitap Hürrem Sultan Annemizi Büyücü olarak nitelendiriyor şeklinde bir yazı paylaşılmış…

Grup zaten bu tarz haberlere ve bir dizinin Osmanlı İmparatorluğunu farklı şekillerde göstermesine karşı, bu duvar yazılarında açıkça belli durumda…

Gerek sosyal medya, gerek cadde ve sokaklarda olsun, şahsım adına konuşuyorum, dizinin Osmanlı İmparatorluğunu yansıtmadığını, bu tarz kitaplarında reyting uğruna çıktığını söylüyorlar ki, zaten bende bu görüşteyim..

Bugünün şartlarında tarih hakkında film, dizi, kitap yayınlanacak tabiki,  yok film yapılmasın, dizi olmasın, kitaplar yasaklansın Osmanlı hakkında bişey yapılmasın çıkmasın manasına gelmez.

Ancak Koskoca Osmanlı İmparatorluğu, İlim irfan sahibi Padişahımızın, Hürrem Sultan Annemizin hakkında bu tarz yayınların çıkmasıda üzücü bir durum…

Kanuni Sultan Süleyman Han hakkında çapkınmış, Hürrem Sultan Büyücüymüş polemiklerine girmek ne kadar doğrudur bilemiyorum…

Neticede görsel veya yazılı mecralardan etkilenebiliyoruz, bugün ben  farkındayım belki ama, yarın benim oğlum, kızım, evladım Hürrem Büyücüymüş kitabı bile var,  Sultan Süleyman ‘da çapkınmış diyebilir ?

Sonuç olarak, izleyelim okuyalım ama bilinç altımıza doğruluğu kesinleşmemiş her bilgi ‘yi sokmuyalım, yerleştirmeyelim, araştıralım bilgi sahibi olalım ve inanalım…

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar