Hızlı Okuma Teknikleri

Yazar: sanalzade Tarih: 19 Şubat 2012

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda hızlı okuma, hızlı okuma egzersizleri, hızlı okuma teknikleri gibi konulara değineceğiz.

Hızlı okuma alışkanlığını 2-3 hafta süresince her gün 1 saat yapılacak egsersizlerle kavrayabilirsiniz. Tabiki bu durum sizin kararlılığınıza ve azminize bağlı.

Hızlı okuma becerisini kazanabilmek için aşağıdaki teknikleri uygulayabilirsiniz.

Geri dönüşlerden kaçınma

Hızlı okumanın önündeki engellerden bir diğeri okurken sık sık geri dönmelerdir. Sebebi  ise anlayamama endişesidir. Bu sorunu gidermek için kişinin kendi kendisini telkin etmesi ve beynin tamamlama yeteneğini kullanması gerekiyor.

Beyin geçmişteki bilgiler sayesinde bir kelimenin hepsini göremese bile tamamlama yeteneği ile kelimelerin ne olduğunu anlayabiliyor. Geri dönüşlerinin önüne geçmek için sorular, kalemle takip ederek de okunmasında fayda vardır.

Kelime gruplarını görmeye çalışma

İnsanın gözleri 3-4 kelimeyi birden görebilir. Fakat hecelemeyle öğrenilen okumada bu sayı düşebilir. Okurken, kelimelerin başına değil sonuna, iki kelimenin ortasına ve satırın alt kısmına bakmak daha çok kelimeyi bir arada görmeyi sağlayabilir.

Okuma amacını tespit etme

Bir öğrencinin soruyu okurken rastgele değil, ana fikri nedir, ne anlatmak istiyor gibi sorularla, zihnini hazırlaması gerekir.  Aksi takdirde rastgele okunan bir soruyu daha sonra tekrar okumanız gerekebilir.

Kelime hazinesinin genişletilmesi

Az kitap okuyan öğrenciler, kelime hazinesi kısıtlı olduğu için bir soruyu okurken kelimeler üzerinde daha fazla yoğunlaşacağı için, daha çok zaman kaybeder. Bunun için kitap okumanın alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.

Okurken, dudakların kıpırdamaması

Yine ilköğretim okulundan kalma alışkanlıkla öğrencilerin soru okurken dudakları kıpırdatması. Bunun önüne geçmek için de öğrencinin, bilinçli olarak dudaklarını kapatması ve gözleri ile okuması gerekiyor. Yardımcı olmak açısından geçici bir süre okurken sakız da çiğnenebilir.

Etiketler
Yorumlar

4 Yorum Yapılmış!

can atasever

Şub 19, 2012

Kelime gruplarını görmek gerçekten önemli, hıza büyük bir artı katabiliyor bu durum.

Cevapla

aesercan

Şub 20, 2012

daha önce uygulamıştım tek bakışta 5 kelime birden görebiliyordum ama üniversite sınavından sonra devam etmedim.

Cevapla

aLi

Şub 21, 2012

Heceleyerek okuma, elbette hızı yavaşlatacaktır. Kelime kelime okumak gerekiyor. E tabi bunun için de daha çok kitap, makale, yazı vs okuyarak kelime haznesinin genişletilmesi gerekiyor.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar