Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: sanalzade Tarih: 31 Mayıs 2012

HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hamilelik, tüm aileler için bir dönüm noktasıdır. Anne babalara sorumluluk yükleyecek olan bu süreçte aslında en büyük yük anneye düşer. Hayatını tek kişilik değil, bebeğiyle birlikte yaşamaya başlayacak olan anne; kendini düşünmek yerine çoğul düşünmek zorundadır. İşte bu şartlar oluştuğunda anne; giyiminden beslenmesine, yapacağı aktivitelere kadar her şeyi bir kez daha düşünmelidir.

Hamileliğin başladığı andan itibaren alınan besinlere çok dikkat edilmelidir. Bunun başında düzenli olarak günlük protein ihtiyacı karşılanmalıdır. Protein alınabilecek maddelerin başında ise et, süt, yumurta, peynir, yumurta gibi besinlerden gelir. Hamile kişi için günlük protein ihtiyacı 80 gram olmalıdır. Ayrıca meyve ve sebzeler özellikle taze seçilmelidir. Kişiler bu sayede vitamin ihtiyacını da gerçekleştirmiş olur. Tüm bunlara ek olarak bol su ve sıvı tüketilmelidir. Çay içilecekse açık, kahve ise az tüketilmelidir. Hamilelikten doğuma kadar olan bu süreçte kilo alınımı oldukça normal olup, bununda ortalaması 9-13 kilogram kadardır; ama bu alınan kilo kişinin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

hamilelik

Bu süreçte bayanlar, bazı zevklerinden taviz vermek zorunda kalıyorlar. Bunların başında sigara ve içki tüketimi gelmektedir. Hem kendi sağlığı hem de çocuğun sağlığını tehdit eden bu davranıştan mutlaka vazgeçilmesi gerekir. Çünkü içilen içki, plasentadan embriyoya geçer ve çocukta içki içmiş olur, bu durumda da bebeğin özürlü doğma riski artar. Ayrıca güzelleşmek uğruna yapılan makyaj da yine çocukların özürlü doğmasına sebep olabilir. Aynı şekilde bunda da cilde temas eden maddeler kana karışıp, embriyoya ulaşabilme riski taşıyor ve bu durum sonucunda da yine çocuğun özürlü doğmasına sebep olabilir.

Çok hassas bir dönem olan hamilelikte kişi kendi sağlığının yanı sıra bebeğin sağlığını da bu sebeplerden dolayı düşünmek zorundadır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar