Hafıza güçlendirmenin yolları

Yazar: sanalzade Tarih: 25 Kasım 2011

Geçmiş yaşantıları zihinde saklama ve ge­reğinde bütünüyle veya parça parça bi­linçli olarak hatırlama yeteneğini güçlendirmenin çeşitli yolları olarak ;

Egzersiz yapmanın bir faydalı yönüde beyin gücünü arttırdığı biliniyor. Araştırmalara göre günde 10-15 dakikalık egzersizin beyin gücünü yüzde 30 oranında arttırmaktaymış. Haftada üç kez yarım saatlik egzersiz, hafızayı zayıflatan stresi azaltıyor.

Ginkgo biloba bitkisinin beyindeki kan akışını hızlandırdığı ve konsantrasyon gücünü artırdığı biliniyormuş. Aktarlarda satılan bu bitkiyi kaynar suya katarak içebilirmişiz.

Çilek, portakal, ıspanak, havuç, domates, brokoli ve yer elması gibi antioksidan bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmek hafızayı kuvvetlendirmekte.

Sakız çiğnemek hafızanın yüzde 25 daha güçlü olmasına yol açıyormuş.

Aşırı derecede alkol tüketiminden kaçının. Her gün aşırı derecede alkol tüketimi beyin hücrelerinin daha hızlı ölmesine neden oluyor.

Haftada iki-üç kez balık tüketmeye özen gösterin.

Sigarayı bırakın. Yapılan araştırmalara göre, tiryakilerin Alzheimer’a yakalanma riski sigara içmeyenlere göre üç kat fazla.

Stresin beyin hücrelerini etkilemesini engellemek için düzenli olarak nefes egzersizi yapın. Sıkıldığınızda doğru nefes almaya dikkat edin.

Gün de 5 kilometre yürüyün. Yürüyüş sadece beyni değil kalbi de koruyor. Kalp krizi geçirme riskini yüzde 40 oranında azaltıyor.

Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin.

Zekâ oyunları oynayın.

Sevdiğiniz arkadaşlarınızla buluşun. Arkadaşlarla birlikte vakit geçirmek, Alzheimer riskini yüzde 38 oranında azaltıyor.

Düzenli olarak B vitamini içeren brokoli tüketin.

Soyadaki doğal östrojen hafızayı hem kuvvetlendiriyor hem kıvraklaştırıyor.

Vücutta demir ve çinko azlığı, belleği zayıflatıyor, çünkü azalan hemoglobin nedeniyle beyne yeterince oksijen taşınmıyor.

Adaçayı, zihin yorgunluğu için en iyi çare. Adaçayı familyasından limonun yağından elde edilen esansın da konsantrasyonu arttırdığı keşfedilmiş.

B vitamini, beyni serbest radikallerden koruyup beyne daha fazla oksijen gelmesini sağladığı için Niacin, B3, B13 vitaminleri bellek için çok önemli.

Havuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırır, bir şey ezberlerken bir küçük tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.

Uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ananas bunu sağlar, ayrıca önemli bir element olan mangan içerir.

Elmadaki asetilkolin maddesi hafıza ve beyin sağlığı açısından olumlu etkiler gösterir. Günde 2 bardak elma suyunun içilmesi hafızayı güçlendirir.

Bol oksijen alabileceğimiz ortamlarda bulunmak beynimizin sağlıklı çalışması açısından çok önemli.

Alkol ve sigara beyinden ciddi hasarlara yol açtığı için bu maddelerden oldukça uzak durmak en iyisi.

Yosun çayı, yosunda yer alan huperzine A ve huperzine B nin hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda öğrenme, belleği yeniden kazanma ve belleği korumaya yardım ettiğine dair tespitler yapılmış.

Demir eksikliğinin hafızayı güçsüzleştirdiği söylenmekte..

Kızılcık, beyin için önemli bir besindir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, sinir koruyucu etkisini göstermiştir ve yaşla beraber artan koordinasyon ve hafıza kayıplarına karşı da etkili olduğu görülmüştür.

Üzüm Suyu, cincinnati ve tufts üniversitelerince yapılan bir çalışmaya göre 3 ay boyunca saf siyah üzüm suyu içen kişilerin kısa süreli ve sözsüz hafızalarında gelişme tespit edilmiştir.

Gibi çeşitli bilgiler var, yukarıda yer alan genel bilgiler doğrultusunda sağlıklı beslenmenin hafızamız için önemli olduğu açıkça belli. Yine bitkilerin, bitki çaylarının önemi ortada, sözü bitirmek gerekirse spor yapmanın önemide hafızamız için son derece önemli bir kural..

Sağlıklı beslenelim, zihinde kalalım…

Etiketler
Yorumlar

3 Yorum Yapılmış!

Osman

Kas 25, 2011

Bu unutkanlık gerçekten başa bela bir durum. Son zamanlarda bende´de baya artmaya başladı, Sürekli bir şeyleri unutuyorum.

Cevapla

Esad

Kas 29, 2011

Evet ya bende son bir senede aşırı derecede unutkanlık yaşamaya başladım :( (

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar