Güneş Yanıklarından Korunmanın Yolları

Yazar: sanalzade Tarih: 11 Ağustos 2014

Güneş yanığı denince akla ilk olarak koruyucu güneş kremleri geliyor ancak tek yol bu değil. Daha etkili bir korunma için yapılması gereken başka şeyler de var. Detaylar yazımızın devamında…

(Daha önce yayına aldığımız güneş yanıklarına karşı önleminizi alın konulu yazımızda genel olarak neler yapılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda güneş kremi sürmenin yanı sıra korunmayı attıran doğal yöntemler yer alıyor.)

Örneğin, sabah kahvaltısında domates tüketmek, vücuda yüksek miktar likopen sağlayacağından güneş yanığına karşı cildi koruyor. Bunun yanında faydası saymakla bitmeyen yeşil çayda bulunan kateşin bileşikler de aynı şekilde cildi güneşin zararları ışınlarına karşı güçlü bir korumaya sağlıyor.

Güneş Yanıklarından Korunmanın Yolları

(Not: likopen, domatesin yanı sıra kırmızı meyvelerde de bulunuyor. Öğlenleri tüketmek faydalı olacaktır.)

Şimdi biraz ilginç gelebilir ama güneşin dik gelmediği saatlerde vücudumuza sağladığımız D vitaminin de yanıklarla bağlantısı var. Bu sebepten D vitamini yönünden zengin besinler olan, yeşil yapraklı sebzeleri, balık, yumurta, süt ürünleri, tereyağı ve mantar tüketmekte fayda var.

Sıra geldi kullanılan ilaçlara. İçerisinde tetrasiklin ve doksisiklin bulunan ilaçlar cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebiliyor. Bu sebeple kullanıyorsanız eğer ilaçlarınızın kullanma kılavuzunu gözden geçirin. Kullandıktan sonra güneşten uzak kalmanız konusunda bir ibare varsa güneş ışınlarının en güçlü olduğu zaman aralığı olan 10:00 ile 16:00 saatleri arasına dikkat edin.

Konuyla ilgili eklemek istedikleriniz varsa yorum alanından belirtmenizi rica ederiz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar