Google’den Kar Animasyonu

Yazar: sanalzade Tarih: 19 Aralık 2011

Önemli günlerde ana sayfasını sık sık güncelleyen Google,  kar animasyonu ile hoş bir ortam sağlıyor.

Google girin, Arama kutucuğuna “Let it snow” yazın. Karın yağmaya başladığını göreceksinizdir zaten. Kar yağdıkça yazıların üzeri kapanıyor ve ekran yavaş yavaş buğulanıyor. Google bunun için de bir çözüm düşünmüş.  Farenizin sol tuşuna basılı tutarak buğulanan ekranı temizleyebiliyorsunuz.

Dev arama motoru Google bu uygulaması özlenen kışı bilgisayarlarımıza getirdi.  İşte sihirli o sözcük ‘let is snow’… Google aramaları, gizli ve eğlenceli sürprizlerle doludur. Google’a ”do a barrel roll” yazdığınızda ne olduğunu hatırlıyor musunuz? Ya da hiç arama satırına hiç “Google gravity” yazdınız mı?

Tüm bunları muhtemelen artık biliyor olmalısınız. Ama Google, şimdi de, mevsime uygun bir biçimde yeni bir sürprizle karşımızda.

Arama kutusuna ”let it snow” (kar yağdır) yazın… Bir anda kar tanelerinin tarayıcı pencerenize yavaş yavaş düştüğünü ve bununla beraber ekranın buğulandığını göreceksiniz. Buğuları ”defrost” düğmesine basarak silebilirsiniz. Ama silmeden önce farenizin orta tuşuna (ya da tekerleğe) tıklamayı bir deneyin. Bir sürpriz de işte bu tuşun altında gizli…

KAR NASIL YAĞAR? 

Suyun, buza dönüşmüş haline “kar” denir. Buz, su gibi renksizdir. Her bir kar tanesi, birçok buz kristallerinden oluşur. Kristallerin ışığı yansıtan yüzeyleri karın beyaz olmasını sağlar. Çünkü kar ışığını güneşten alır. Kar, yüzeyine aldığı bu ışıkları geri yansıtır ve kendi rengi de güneş ışığı gibi beyaz olur.

Kar, özellikle kış aylarında yağar. Çünkü kış aylarında güneş ışınları, pek güçlü değildir. Bu nedenle bulutların bulunduğu yerlerde hava sıcaklığı daha düşük olur. Yerden yükselen su buharı, bulutların üstünde sıvı haline gelmeden buz kristali haline dönüşür. Buz kristalleri de birbirlerine yapışarak kar tanelerini oluştururlar.

Yer ile bulut arasındaki hava biraz ısınırsa, kar taneleri yere düşerken sıvı haline geçebilir. O zaman da karla karışık yağmur yağar. Yani karın; yere kar tanesi olarak düşmesi, yer ile bulut arasındaki havaya bağlıdır. Kar taneleri o kadar hafiftir ki 3000 metreden yere inmeleri yaklaşık 2 saat sürebilir.

Etiketler
Yorumlar

2 Yorum Yapılmış!

aLi

Ara 19, 2011

Google bunu yaptıktan sonra sağolsun her yerde ‘google’a let it snow yazın bakın ne oluyor’ diyerek dolanmaya başlamıştı. Sağolsunlar ondan da gına getirdiler anında.
‘Tamam anladık kar yağıyor tamam’ :)
Google’da böyle farklılıklar görmek hoş tabiki de.

Cevapla

can atasever

Ara 19, 2011

Güzel yapmışlar :)

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar