Google ‘ın Hukuk Zaferi

Yazar: sanalzade Tarih: 26 Şubat 2012

Dev arama moturu Google ‘a girmek için bazı kullanıcılar yanlışlıkla yazım hataları sebebi ile  Gougle.com, Go0gle.com ve googleemail.com gibi adreslere girebiliyor.

Google,  yazım sahteciliği yapan bu tarz google ‘a benzer alan adları ile dolandırıcılık yapan sitelere karşı büyük bir hukuk zaferi kazandı.

Gougle, Go0gle ve googleemail.com gibi ”Google çakması” siteler açan dolandırıcılar bu şekilde yazım yanlışı yapan kullanıcıları gafil avlıyorlardı.

İnanması zor gelebilir belki ama bu yazım hatalarına düşen pek çok kullanıcı var.  Davadan çıkan kararla beraber, 30 adet alan adı, Google‘a devredildi. Google’ın bu siteleri ilgili bölümlerine yönlendireceği tahmin ediliyor.

Bu konuya istinaden bazı link kısaltma servisleri aracılığı ile çeşitli paylaşım  forumlarda dolandırıcılık şekli mevcut, örneğin size herhangi birinden yardım istediniz, oda size link kısaltma servisleri aracılığı ile oluşturduğu çakma bir sitenin link ‘ini verdi ve buraya gir ilgili alanı doldur ve gönder şeklinde yönlendirdi.

Malum sizde girip ilgili alanları dolduruyorsunuz ve bilgileriniz dolandırıcının eline geçiyor. Bu tarz konularda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Yine benzer şekillerde çakma banka siteleri vb. yöntemler ile bir çok kişinin dolandırıldığını bilmekteyiz.  Önemli işlemleriniz için tarayıcınızdaki URL kısmının doğru olup olmadığını mutlaka kontrol etmenizde fayda var.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar