Göbek Eritme Hareketleri

Yazar: sanalzade Tarih: 4 Nisan 2014

Göbek bölgenizdeki istenmeyen yağlardan kurtulmak için günde sadece 20 dakikanızı egzersiz hareketlerine ayırmanız yeterli.

Yaza formda girip bikini vücuduna kavuşmak sanıldığı kadar zor değil. Sıkı bir diyet ve istikrarlı şekilde yapacağınız kolay göbek eritme hareketleri ile dümdüz bir karına sahip olabilirsiniz.

Göbek bölgesindeki kaslar üst, alt ve çapraz karın kasları olarak 4 gruba ayrılır. Doğru hareketler yapıldığı takdirde kaslar daha aktif çalışır ve forma girmeyi kolaylaştırır. Şimdi bu hareketlerin neler olduğunu ve nasıl yapıldıklarını adım adım resimlerden takip edelim.

Not: Eğer ilk defa egzersize başlıyorsanız, aşağıda yer alan göbek eritme hareketlerinin her birini birer defa yaparak başlayın. Gün geçtikçe 2 set, 3 set yada 4 set şeklinde eklemelerle arttırın.

göbek eritme hareketleri

İlk harekette yere sırtı uzanın. Ayaklarınızı kaldırın ve dizlerinizi 90 derece bükün. Ellerinizi ensenize koyup dirseklerinizi açın. Derin bir nefes alın. Nefesinizi vermenizle birlikte omuzlarınızı yerden kaldırıp dizlerinize doğru bükülün.

Bu hareketi yaparken dirseklerinizin açık olmasına dikkat edin ve belinizi yerden kaldırmamaya özen gösterin. Karnınızın iyice sıkışması için bel boşluğunuzu mümkün olduğunca sıfırlamanız gerekiyor.

göbek eritme hareketleri

İkinci hareket birinci hareketin tekrarı niteliğinde. Tek farkı her nefes verişte yani doğrulma sırasında bir bacağı kaldırırken diğer bacağın yerde kalması. Hareketi yaparken üst bedeninizi bacağınızı kaldırdığınız yöne hafifçe döndürüyorsunuz.

göbek eritme hareketleri

Üçüncü harekette yere paralel olarak yüz üstü şekilde uzanıyorsunuz. Ellerinizi omuz hizasında açıyor ve pilates topunun üzerine ayaklarınızı yerleştiriyorsunuz. Bu şekilde kalabildiğiniz kalıp hareketi sonlandırıyorsunuz. Bu egzersizi yaparken belinizin düz olmasına dikkat edin.

göbek eritme hareketleri

Dördüncü harekette yere sırt üstü yatın. Ayaklarınızı 90 derecelik açı şeklinde kaldırın. Ellerinizi başınızın arkasına koyup sırayla sola ve sağa yarım dönüşler şeklinde ayaklarınızı karnınıza doğru çekin. Bu harekette dönüşler tam tersi istikamettedir ve üst beden hafif yanlara doğru eğilir.

göbek eritme hareketleri

Beşinci harekette yere sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı hafif kıvırıp kollarınızı yukarı doğru kaldırın. Küçük bir plates topu yada benzeri bir cismi elinizde tutup öne ve geri hareketlerle karın kaslarınızı hareket ettirin.

göbek eritme hareketleri

Altıncı son harekette yere uzanıp bacaklarınızı havaya kaldırıyorsunuz. Yine diğer hareketlerde olduğu gibi dirsekler açık ve omuzlar yukarıda. Bacaklarınızı yere değmeyecek şekilde indirip kaldırarak karın kaslarınızı hareketlendiriyorsunuz.

Not: Karın yağlarından kurtulmanız için bu egzersiz hareketleriyle birlikte beslenme düzeninize de dikkat etmek gerekiyor. Alkollü içeceklerden uzak durun ve tatlı tüketimini azaltın. Bol bol yoğurt tüketin ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durun. Göbek ve kalçalarınızda yağ birikmesini istemiyorsanız yatmadan önce kesinlikle yemek yemeyin. Asansörlere binmek yerine merdivenlerden çıkın.

Günde en az 10 dakika kadar yürüyüş yapın. Sabah kalktığınızda pencereyi açın, derin derin temiz bir nefes alın ve havayı içinizde 5 saniye kadar tutun. Bu nefes alma verme işlemi hem göğsünüzü şekillendirir hem de göbek kaslarınızı çalışmasını sağlar.

Ve en önemlisi sabırdır unutmayın.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar