Gıda Zehirlenmesi

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Aralık 2012

Gıda zehirlenmesi, içine yabancı bir madde karışmış besinleri tüketmek sonucunda oluşan bir hastalık türüdür. Normal bir besine giren yabancı maddeyi yemekten oluşur. Gıda zehirlenmesi, besinin yanlış şekilde muhafaza edilmesinden, yanlış ve ya hatalı hazırlamaktan ve servisten kaynaklanır.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesinin genel belirtileri, karın krampları, ishal,bulantı, kusmalar, baş ağrısı, üşüme ve titreme, halsizlik ve yüksek ateştir. Zehirlenen kişi solunmakta ve yutkunmakta güçlük yaşar. Hastalarda bu belirtiler görüldüğünde ilk müdahale olarak hastayı kusturmak gerekir. Bazı hastalara suni solunumda yapılabilir. Ardından acilen doktora gidilmelidir.

Gıda Zehirlenmesi

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmelerin en çok görüldüğü besinler.
Çoğunlukla çabuk bozulabilen besinler yer alır. Et, tavuk, mayonez, istiridye, yumurta gibi. Özellikle yaşlılar ve bebekler diğer hastalara oranla daha çok etkilenir ve daha çok risk taşırlar.

Gıda Zehirlenmelerinde Teşhis ve Tedavi.
Gıda zehirlenmesinden şüphelenilen hastalarda bunu tespit etmek için, dışkı, kusmuk ve idrar örnekleri alınır. Şüphelenilen gıdadan ve hazırlanan malzeme ile maddelerden örnekler alınır. Böylece hastanın gerçekten zehirlenip zehirlenmediği ,zehirlendi ise neden zehirlendiği tespit edilir.

Gıda zehirlenmelerinden korunmak için Yapılması Gerekenler.,
İşlenmiş gıdalar satın alınmalı, pişirilmesi gereken gıdalarda pişirme işlemi kusursuz ve doğru yapılmalı, pişirme sonrasında gıda beklemeden tüketilmelidir. Gıda yeniden ısıtılacaksa buda tam ve kusursuz yapılmalıdır. Pişmiş gıda ve çiğ gıda birbirine değmemelidir. Besin pişirirken ellerin her zaman temiz olmasına dikkat edilmelidir. Eller her zaman temiz olmalıdır.

Gıdaları pişirirken temiz su kullanılmalı ve gıdalardan dışarıdan gelecek böceklere karşı korunmalıdır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar