Geleceğin Popüler Meslekleri 2011-2012

Yazar: Serhat Tarih: 15 Şubat 2012

Gelecek dönemlerde hangi mesleklerin daha iyi olacağını herkez bilmek ister.  En iyi meslekler hangisidir ? En çok para kazandıran meslekler nelerdir ? gibi geleceğin meslekleri konusunda sürekli düşünür ve bir karar vermek isteriz.

2011-2012 yıllarının popüler meslekleri yani geleceğin mesleklerinden biraz örnekler sunmaya çalışacağım.

Popüler meslekler arasında olan raylı sistemler teknikerliği,  internet reklamcılığı, yazılım mühendisliği, nükleer uzmanlığı, gayrimenkul danışmanlığı, uzay pilotluğu, hafıza artırma cerrahlığı, sanal market işletmeciliği, elektronik gazetecilik, gen terapistliği nano yapı mühendisliği…

Yada, yazılım mühendisliği, enenerji mühendisliği lpg bakım ve onarımı gibi meslekler daha önceki yıllarda olduğu gibi yine teknoloji ağılıklı mesleklerdir her zaman  popüler kalacaklardır.

Mesleki konularda çeşitli gazete ve televizyonlarda sosyal medya uzmanlığı popüler meslekler arasında olduğu, portföy yöneticiliği, internet emlakçılığı, sermaye piyasası uzmanlığı, görsel iletişim tasarımı ve internet gazeteciliği, gıda mühendisliği ve psikoloji gibi alanların  yükselişin devam ettiğini sürekli vurgulanmaktadır.

Farklı noktalarda aşağıda kısaca geleceğin değerli meslekleri ve en popüler meslekler arasında gördüğüm mesleki alanlardan bahsedeceğim.

Birinci olarak Tıp ‘ ın önemli bir yeri vardır ve insanoğlu var olduğu sürece tıbbın popülerliği hiçbir zaman düşmeyecektir.

İnternet Güvenliği : İnternet giderek yaygınlaşmakta. İnsanlar birçok işini internet üzerinden gerçekleştirmekte. Gelecektede  daha fazla önem kazanacaktır.  Ancak internet ne yazık ki yeterince güvenli değil. Güvenli olmadığı içinde internet güvenliği konularının popülerliği devam etmektedir.

Şehir Planlayıcısı : Artan nüfus bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. En önemli olanıda şehir yaşamı,  şehir yaşamının düzenlenmesi gibi konulardır. Bu sebepten dolayı bu meslek çeşidinin önemide gittikçe artmaktadır.

Genetik Mühendisliği : Bu meslek grubu hastalıklara karşı önlemler, hastalıklara çözümler üretme ve yeni işlevler kazandırılması gibi alanlarda çalışabilicek popüler meslekler arasındadır.

Tasarım Mühendisliği : Rekabet sebepleri ile kalitesiz ürünler pazarda değer kaybetmekte. Tasarımda bunun çok önemli bir parçası.

Tıp Mühendisliği : İleride olduka önem kazanacak mesleklerden biridir. Şu  andada olukça önemlidir. Tıp Mühendisleri hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde kullanılacak teknolojik ekimanlar üretirler.

Medya Promosyoncusu : Ürünlerin tanıtımı son derecede önemlidir. Bu meslek grubu ürünlerin daha geniş kitlelere ulaşmasında önemlidir.

Deneyim Tasarımcısı : Perakende sektöründe müşterileri etkilemek çok önemli bir faktördür.

Ergonomi Mühendisliği : Çalışanların verimini arttırmak son derece önemlidir. Ergonomi mühendisleri şirket veya firmada çalışanların veriminin artması için çözümler sağlamaktadır.

Hvac Teknisyenliği : Bu alanda çalışanlar soğutma sistemlerinin bakım ve onarımını profesyonel bir şekilde çalışmaktadır.

Aşağıdaki yorum alanında geleceğin popüler meslekleri arasında gördüğünüz alanları  görüş bildirerek belirtirseniz çok memnun olurum…

Selam ve Saygılarımla.
(S.SELİMOĞLU)

Etiketler
Yorumlar

13 Yorum Yapılmış!

FierOzgur

Şub 15, 2012

Pilotluk tek tutkummmmmm . Ama buradaki mesleklerde çok güzel özellikle internet güvenliği çok iş yapacak gibi görünüyor. Sağol kardeşim güzel bir derleme olmuş

Cevapla

  Buket

  May 31, 2012

  hava harp başvurunu yaptın mı?

  Cevapla

asercan

Şub 15, 2012

bütün mesleklerin yönetim stratejileri kendine özgü iken bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile farklı sistemlerde çalışmaya başladılar bu sebeple uzun yıllar artık bilgisayar teknolojisi ile ilgili meslekler daha çok tutulacaktır.

Cevapla

Ali - Spacely

Şub 15, 2012

İnternet güvenliği güzel meslek olabilir.

Cevapla

Berke Kaan Denen

Şub 17, 2012

Teşekkürler güzel bilgiler vermişsiniz. Yazıya da bakacak olursak gelecek bilgisayar sistemlerinde :)

Cevapla

selin

Mar 07, 2012

ben okumayı düşünmüyorum ilkokul bitsin evlenip gitmeyi düşlünüyorum

Cevapla

cat

Nis 09, 2012

o yüzden yazmayı bilmiyorsun :)

Cevapla

selmacan orbeyi

Nis 13, 2012

çok güzel ödevime yaradı selim bey teşekkürler

Cevapla

songül koca

Haz 15, 2012

ben bu sene ygs ye girdim.bu sene bilgisayar öğretim teknolojileri öğretmenliği yazmayı düşünüyorum.bana önerileriniz var mı?sizce yazsam iyi olurmu???şimdiden teşekkürler

Cevapla

  sanalzade

  Haz 17, 2012

  Düşüncenize katılıyorum, güzel bir bölüm, ilerleyen yıllarda popülerliğinin dahada yükseleceği düşüncesindeyim.

  Cevapla

hamza öner

Haz 17, 2012

ben raylı sistemler müh. düşünüyorum. yabancı ülkelerde bildiğim kadarıyla popüler sayılır ama türkiye de iş yapar mı bilemıoyrum

Cevapla

  sanalzade

  Haz 17, 2012

  Türkiye’de özellikle sanayi alanında çok büyük adımlar atılıyor, hazırlanan projeleri tek tek hayata geçiriyorlar. Şahsi fikrim olarak düşüncenizden vazgeçmeyin ileri vadede yabancı Ülkelerde olduğu gibi Türkiye ‘dede büyük gelişmeler olacaktır. Yolunuz açık olsun başarılar dilerim.

  S.Selimoğlu.

  Cevapla

Uğur Aydın

Haz 17, 2012

Bence de bilgisayar sistemlerinin geleceği parlak gibi görünüyor. Bilgiler için teşekkürler ;)

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar