Geceleri Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım?

Yazar: sanalzade Tarih: 10 Ocak 2014

Geceleri bir türlü uyuyamıyorum, uykuya dalmakta güçlük çekiyorum, yatakta dönüp duruyorum ne yapmalıyım? diyorsanız eğer önerilerimize mutlaka göz gezdirin.

Kaliteli ve rahat bir uyku çekmenin ipuçları yazımızın devamında sizlerle…

Uyku problemleri pek çok insanın yaşadığı genel sorunlardan biri, zira buna sebep olan etkileri sıralamaya kalksak sayfalar dolusu metin yazmak gerekir. Bu sebepten, daha kısa ve öz anlatımlarla rahat uyku çekmenin yollarına değinelim. Pratikte neler yapabiliriz bunlara göz atalım istedik.

İşte rahat bir uyku için yapılması gereken 4 önemli madde.

Rahat bir uyku için ne yapmalı

1.) Hareketlilik

Bahçede yada parkta koşup oynayan çocuklar, hareketsiz şekilde bilgisayar başında oyun oynayan çocuklara göre daha kolay uykuya dalar. Bu durum yetişkin bireyler içinde geçerlidir. Vücut ne kadar hareketli olursa akşam uykuya dalmak o kadar kolay olacaktır.

Gün içinde yapacağınız hareketli bir yürüyüş, yüzmek yada en basitinden bisiklete binmek uyku problemlerini en aza indirecektir. Vücut ne kadar yorgun olursa uyumak o kadar kolaylaşır.

2.) Sessizlik

Bazı kimseler vardır ki, televizyon seyrederken uyuya kalırlar ve bunun uyumaya yardımcı olduğunu zannederler. Halbuki, bunun uyumaya yardımcı hiç bir etkisi yoktur. Sadece bir alışkanlıktır ve düzensizliğin işaretidir.

Uyuyacağınız mekan ne kadar sessiz ve karanlık olursa o kadar rahat ve kaliteli bir uyku çekersiniz. Televizyon yada bilgisayar gibi aletleri mutlaka odanızın dışında tutun. Aynı zamanda, odayı karanlık yapacak perde ve güneşlikler seçin.

3.) Kötü Düşünceler

Yastığa başınızı koyduğunuzda zihninizde kötü düşünceler, karamsarlık yada endişeler dolaşıp duruyor olabilir. Eğer yatmadan önce huzurlu bir köşede kitap okumak, hafif müzik dinlemek gibi rahatlatıcı aktiviteler de bulunursanız yastığa başınızı koyduğunuzda daha rahat uykuya dalarsınız.

Yanı sıra, yatmadan önce kesinlik kafein ve nikotin almamalısınız. Ayrıca korku filmleri, gerilim yada aksiyon dolu filmlerde izlemeyin.

4.) Vaktinden önce kalkmak

Yapılan araştırmalara göre, normalde kalkılması gereken zamandan yarım daha saat daha erken kalkmak uyku bozukluklarının iyileştirilmesine katkı sağlıyor. Alarmınızı herzamankinden yarım saat daha önceye alın.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar