Fransa ‘nın Ermeni Tasarısı İptal Oldu

Yazar: sanalzade Tarih: 28 Şubat 2012

Daha önce Fransa’nın, ”sözde ermeni soykırımını kabul etmemeyi suç sayan” yasa tasarısı ve buna yönelik gelen tepkilerle ile alakalı fransız malları isminde bir yazı yayınlamıştık. Fransa ‘nın son derece çirkin bir şekilde çıkarmaya çalıştığı yasa tasarısına karşı toplumumuzun tutumunu dile getirmiştik.

Bugun ise Fransa ‘nın sözde ermeni soykırımını kabul etmemeyi suç sayan yasasının iptal olduğu haberini aldık… Hak yerini buldu diyerek ilgili haberi aşağıdan okuyabilirsiniz.

İptal olan yasa ile ilgili haber aşağıdaki gibidir.

Fransız Anayasa Konseyi’nin 1915 olaylarıyla ilgili “Ermeni soykırımı”nı inkarın cezalandırılmasını öngören yasa teklifi iptal oldu.

142 İmzayla Gitmişti

Yasanın Fransız Senatosu’ndaki kabulü ardından Senatoda Avrupa Demokratik ve Sosyalist Birlik Grubu Başkanı Jacques Mezard’ın öncülüğüyle başlayan girişim sonucu toplam 77 üyenin imzası toplanırken, mecliste de iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi Michel Diefenbacher’ın girişiminde 65 imzaya ulaşılarak, Anayasa Konseyine itiraz edilmişti.

Gerekli imza sayısına fazlasıyla ulaşan milletvekilleri ve senatörler, Fransız Anayasası’nın 33. maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasanın iptalini istemişti.

” Bir yanlıştan Dönüldü”

Türkiye’de karara ilk değerlendirme AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’den geldi. Canilki, “bir yanlıştan dönüldü, bu karar Fransa’da hâlâ sağduyu olduğunun bir göstergesi” şeklinde konuştu

Haber Kaynağı  : mynet

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

can atasever

Şub 29, 2012

Tarihi tarihçiye bırakmaları lazım, parlementolar tarihi deşmenin ya da tarih hakkında karar vermenin yeri değil..

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar