Fazla uyumak.Çok uyuma istediği nasıl geçer?

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Aralık 2011

Fazla uyumak.Çok uyuma istediği nasıl geçer?Çok uyuma problemi, Aşırı uyuma tedavisi,nasıl geçer,uyku problemi, Aşırı uyuma isteği, Çok uyuma isteği nedir?

Günlük aktivitelerimizi devam ettirebilmek için, verimli olabilmek için bir günde belli sürede uyumamız gerekmektedir.Eğer bu gerekli uykuyu alamazsak gün boyu bunun sıkıntısı çekeriz. Unutkan oluruz, sinirliliklerimiz artar, dikkatimiz dağılır, iç sıkıntısı duyarız. Ancak bazen de uykuyu fazla kaçırmaya başlarız. O zaman da, problem olur bizim için. Az uyumak gibi çok uyumakta bir problemdir. Altında yatan sebep araştırılmalıdır.

En önemli sebeplerden biri depresyondur. Aşırı uyuma ile birlikte sinirlilik halleri öfke hayattan zevk almama halleri de eşlik edebilir. O zaman konuya daha hassas davranmalı kendimizi bunu sebebine yönelik araştırma yapmaya yönlendirmeliyiz.

Uykunun normali nedir ?” Uyku uyuma hususunda herkes için geçerli olan bir normal olmamakla birlikte 6-8 saat normal uyku kabul edilebilir. Gerçi uykunun süresi kalitesi ile alakalıdır. Sık sık uykunun bölünmesi ile uyku süresi artar. Yani verimli bir dinlenme için daha uzun süre uyumak gerekir. Oysa rahat normal sıcaklık ve neme sahip bir ortamda uyanmadan uyunan bir uyku daha kısa da olsa yetebilir. Bu nedenle şartlar da göz önüne alınmalıdır.

Günlük olaylarla etkilenme uyku süresini bozabilir. Mesela sınavımız kötü geçmiş olabilir, eşimizle kavga etmiş olabiliriz yada o gün çok ciddi para kaybetmişizdir. Ama bu tür uyku bozuklukları gelip geçicidir . Sebep ortadan kalktıktan sonra tamamen düzelir.

Bazen de çok uzun uyunabilir. Eğer tembellik etmiyorsak ve uykumuzun aşırı olması çok uzun zamandır varsa ve biz buna rağmen dinlenmemiş kalkıyorsak o zaman ilk önce uyku hijyeni şartlarımızı gözden geçirmeliyiz. Yani yatağımız sağlıklı mı ? Odamızın havası temiz mi? Oda ısısı normal mi ? Geceleri sık sık uyanıyor muyuz ? Tüm bunları gözden geçirdikten sonra hiçbir problemimiz yoksa ve fazla uyumamız hayatımızdaki baz işleri kısıtlamaya başlamışsa artık iş çığırından çıkıyor demektir. Biz uykumuz için bir hekime başvurmalıyız ve sebebe yönelik araştırma yapmalıyız. Kaynağını bulmalı ve bunu halletmeliyiz

Etiketler
Yorumlar

5 Yorum Yapılmış!

Supheli

Ara 20, 2011

Fazla uyuyoruz Türk halkı olarak kim ne derse desin.

Cevapla

Acura

Ara 20, 2011

Şahsen beni uyandıran olmasa rahatlıkla günde 16 saat uyurum.Hayattan zevk almama stress öfke kısmı çok doğru ama birde yattığınız yerdeki oda sıcaklığı düşükse buda aşırı derecede uyku yapıyor…

Cevapla

GNU/Linux

Ara 21, 2011

Kendimi bildim bileli çok fazla uykuyu sevmem. Uzun saatler uyuyan insanları da hiç anlamam. Hayat zaten kısa. Neden daha fazla uyuyarak daha da kısaltır ki insan ?

Cevapla

Egemen Özbeyli

Ara 21, 2011

Benden güzel bir tavsiye,
Eğer okuyorsanız uyuyabildiğiniz kadar uyuyun :)
Yaklaşık 1 sene önce başlayan askerliğimden ve daha sonrasındaki iş hayatımın başlangıcıyla uykuya hasret kalan biri olarak imkanınız varsa uyuyun derim.Çünkü ilerde bu imkansız olacak :)

Cevapla

aslı

Mar 08, 2012

uykum çok geliyo

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar