Fatih Tabletlerde Oyun Müjdesi

Yazar: sanalzade Tarih: 22 Şubat 2012

Fatih projesi kapsamında 17 ildeki 52 okulda, 12 bin 800 tablet bilgisayar dağıtılması kararı alındığını daha önceki fatih projesi tablet özellikleri yazımızda duyurmuştuk.  İlk etapda fatih tabletin dağıtılacağı okulları, tablet özelliklerini vb. konulara değinmiştik. Bu yazımızda ise yine proje kapsamında fatih tabletlerde oyun oynanabileceğini belirtmek istiyoruz.

Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapsamında  öğrencilere oyun da oynatılacak. Çeşitli oyunların yüklü olacağı tablet bilgisayarlarda öğrenciler hem ders çalışacak hem oyun oynayabilecek.

Fatih tabletlerde 2 adet oyun oynanabilecek.

Milli eğitim bakanlığı, tabletlere henüz oyunların yüklenmediğini, Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Grup Başkanlığı’nın öğrencilerin ve öğretmenlerin erişimine açılması planlanan iki oyunun üzerinde çalıştığını açıkladı.

Açıklamada, “Bunlardan ilki grup başkanlığımızca yazılımı yapılan “Kelime Oyunu” olup, öğrencinin kelime hazinesinin gelişmesine katkıda bulunacak bir oyundur. Diğeri ise “Trafik Oyunu” olup bu oyunda öğrencilere trafik kurallarını öğretmek ve bilinçli sürücülerin yetişmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır” denildi.

Fatih Projesi Tablet Özellikleri görüntülemek için tıklayın.

Tabletlere yüklenen oyunlar, tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi hareket sensörleri ile oynanacak. Örneğin, öğrenciler trafik oyunundaki aracı kullanırken tableti hangi yöne çevirirlerse araç o yöne dönecek. Trafik kurallarının ve işaretlerinin akılda kalıcılığını sağlamak için ilköğretim öğrencileri için hazırlanan trafik oyunuyla, trafikte sorumluluk ve bilincinin yeni nesillere aktarılması amaçlanıyor.

2D ve 3D Oyunlarda Olucak

Fatih Projesi kapsamında oluşturulan Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’da yer alacak oyunlar, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine hitap eden, öğretimsel yönü kadar eğitsel olarak geliştirilmiş, kültürel öğelerle desteklenmiş olacak. Bakanlık, EBA’da 2D ve 3D teknolojisi ile donatılmış yüzlerce oyunun öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunulacağını bildirdi.

Meb’e Özel Sosyal Medya

Öte yandan Bakanlık, bir de eğitim alanında Facebook ve Twitter gibi sosyal medya benzeri Eğitim-Bilişim Ağı kurdu. Eğitim sektöründekiler bu ağ sayesinde birbirleriyle bilgilerini paylaşacaklar ve sorularına cevap bulacaklar. Öğretmen-öğrenci, öğrenci-öğrenci ilişkileri bu platform üzerinde uygulamaya konulacak. (bugün)

Etiketler
Yorumlar

14 Yorum Yapılmış!

Halit Alptekin

Şub 22, 2012

Bizden geçti artık :D

Cevapla

Ali - Spacely

Şub 22, 2012

Nasıl olacak bu işin sonu bakalım öğrenciler olması gereken gibi kulanırlar inşallah

Cevapla

Hüseyin

Şub 22, 2012

Öğrencilerimiz bu oyunlarla çok eğlenecekler :) Android sistemini serbest bıraksalar daha faydalı olabilir.

Cevapla

can atasever

Şub 22, 2012

Adım gibi eminim bi tane fırsatçı çıkar ve başka oyunların nasıl yüklenebileceğini çözer!

Cevapla

local

Mar 19, 2012

önemli olan bir insanın elinden gelmesidir başka biride çözer elbet şifre işi fılan bence boooşşş.

Cevapla

Burak NACAR

Ağu 06, 2012

ben biliyom nasıl yüklendiklerini her türlü yüklerim bi kere direkt vermezler kesin kutuda verirler onların içinde bağlantı kablosu felan olur onlarlan ben herşeyi yaparım pesten fifaya;call of dutyden spec lineye herşey bendendir belki bulursam oyunlarını sitesini bile yaparım belki heheheeheee

Cevapla

  sanalzade

  Ağu 06, 2012

  Hehe :) Herşey Gönlünce Olsun Kardeşim…

  Cevapla

  ela

  Ağu 25, 2013

  Burakcığım benim tableti versem sana engelleri kaldırırmısın.Lütfen canım.

  Cevapla

beyza

Eyl 10, 2012

bence düzgün kullanılırsa çok iyi bir gelişme katedebiliriz :)
ama arada bir kötü kullanılan çıkacaktır :(

Cevapla

ali ay

Şub 18, 2013

adanaya nezaman dagıltılacak

Cevapla

ela

Ağu 25, 2013

Tablet bilgisayar iyi hoş ama internetdeki çoğu siteler engelli.İnternetten inen oyunlarda açılmıyor.

Cevapla

irem

Eyl 11, 2013

Bu tabletler hiçbirşeye yaramıyor.Herşey engelli.Boş yere verdiler..

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar