Facebook Not Sistemi ve Networkedblog Uygulaması

Yazar: sanalzade Tarih: 30 Aralık 2011

Facebook Not Sistemi ve Networkedblog UygulamasıBlog yazarları okunurluğunu artırmak için yazılarını çeşitli sosyal ağlarda paylaşır. Bir çok sosyal ağ vardır.  Ama bunların en çok kullanılanı kuşkusuz facebook ‘dur. Yazıları tek tek sosyal ağlara göndermek epeyce bir zaman alır.

Bunu için çeşitli eklentiler,otomatik post siteleri vs. vardır.Ancak facebook için bu işlemler işe yaramaz. Facebook sayfanıza blog yazılarınızın otomatik gitmesi sağlayan iki yöntem vardır. Bunlarda birincisi ve kullanışsız olanı Facebook Not sistemi. İkincisi ise bir uygulama olan Networkedblog sistemidir.

1) Facebook Not Sistemi Nasıl Kulanılır?

 1. Duvar,bilgiler,fotoğraflar sekmelerinin yer aldığı çubuktan notlar kısmına tıklanır.
 2. Açılan sayfada sol sütunda alt kısımda Aktarma Ayarlarını Düzenle  linkine tıklayın.
 3. Karşımıza gelen sayfada boşluğa RSS adresimizi yazıp alttaki kutucuğu işaretliyoruz. Ve İçe Aktarımı Başlat düğmesine tıklıyoruz.
 4. Sistem RSS kaynağınızdaki yaklaşık 10 gönderiyi Facebook’a aktarıyor.

2 )Networkedblog Uygulaması

Facebook NetworkedBlog Uygulaması Nasıl Kullanılır?

 1. Facebook’a giriş yaptıktan sonra http://apps.facebook.com/blognetworks/ adresine tıklıyoruz.
 2. Sağ üstte bulunan Register a Blog sekmesini tıklıyoruz.
 3. Açılan sayfada doldurmamız girmemiz gereken bazı ayrıntılar var. Bunları eksiksiz dolduruyoruz. Ve bir sonraki adıma geçiyoruz.
 4. Bir sonraki adımda sitemizi doğrulamamız gerekecek. Bunun için iki araç var.Birincisi widget aracı, ikincisi ise badge aracı bunların herhangi birinin kodunu alıp,anasayfamıza yapıştırıyoruz. Ve uygulama sayfasında VERIFY butonunu tıklayarak. Bu işlemi bitiriyoruz.
 5. Artık blog yazılarınızın yayınlandığı bir uygulama sayfası var. Ama bizim amacımız bu yazıların facebook sayfamıza otomatik olarak gitmesi. Bunu için son bir adım kaldı.
 6. Doğrulama işlemini bitirdikten sonra karşımıza Set up Syndication linki gelecek bu link tıklıyoruz. Açılan sayfada oluşturduğumuz facebook profilimizin,sayfalarımızın, gruplarımızın listesi bulunmakta.
 7. Burdan hangi sayfamıza entegre etmek istersek onun yanındaki Configure butonunu tıklıyoruz ve adımları gerçekleştiriyoruz. Böylece bütün işlemleri bitirmiş oluyoruz.
 8. Unutmadan Syndication sayfasında Twitter entegrasyonu da yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Add Twitter Account linkini tıklamak ve twitter hesabınızdan onay vermek.
Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar