Ev Yapımı Güzellik Maskesi Tarifleri

Yazar: sanalzade Tarih: 14 Aralık 2013

Güzelliğiniz için tonla para harcamanıza gerek yok! Ev yapımı güzellik maskeleri ile hem güzelliğinize güzellik katıp hemde ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Evde herkesin kolayca hazırlayabiceği cilt bakım maskeleri ve yapılışlarını sizler için derledik. İhtiyacınız olanlar sadece taze sebze ve meyveler. Hazırsanız eğer tarifleri not almaya başlayın ve doğal güzelliği yakalayın katın. İşte detaylar…

Güzellik Maskeleri

Çilek maskesi; 4 adet çileği ezin ve 1 çorba kaşığı nemlencirici krem ile karıştırın. Yüzünüzün tüm hatlarına ince tabaka halinde sürün ve 4-5 dakika kadar bekletin. Canlandırıcı etkisi ile bu maske özellikle kuru cilde sahip hanımlar için biçilmiş kaftandır. Ayda 2 defe uygulanması yeterlidir.

Ev Yapımı Doğal Güzellik Maskeleri

Elma maskesi: İçi iyice ezilmiş 1 Kahve kaşığı kadar elmayı 2 kahve kaşığı nemlendirici krem ile karıştırıp 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Karma ciltler için önerilen bu tarifi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Portakal maskesi: 1/4 portakal ile 1 yarım kaşık yoğurdu karıştırıp iyice ezin ve yüzünüze sürün. 15 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu maske cildinize pürüzsüz bir güzellik katacaktır.

Üzüm maskesi: 1 çay bardağı siyah üzüm ile 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağını blenderdan geçirin ve elde ettiğiniz çekirdekli sıvıyı parmak uçlarınızla cildinize masaj yaparak (hassas olun çekirdekler cildinizi çizmesin) uygulayın. Cildinizde 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu maske cildinizdeki yağ ve kir kalıntılarını temizleyerek, cildinizin daha canlı bir hal kazanmasını sağlacaktır. Yanı sıra içindeki antioksidanlar sayesinde anti-aging etkisi yapıp cildin sağlıklı parlamasını sağlar.

Salatalık maskesi: 1 kahve kaşığı salatalığı ezip (çekirdeksiz kısmından olmalı), 2 kahve kaşığı nemlendirici ile karıştırıp 10 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Ferahlatıcı etkisi ile bu maske sıkıştırıcı özelliğe sahip olup yağlıya yakın ciltler için çok idealdir.

Ihlamur maskesi: Cezvede 1 tutam ıhlamur demleyip soğumaya bırakın. 2 kahve kaşığı nemlendiriciye demlediğiniz ıhlamurdan 1 çorba kaşığı katıp iyice karıştırıp ve yüzünüze sürün. 10 dakika beklemesi yeterlidir. Rahatlatıcı ve canlandırıcı etkisi ile bu maske, yorgun ciltleri kendisine getirip pırıl pırıl yapmak için idealdir. Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Nane maskesi: Yapılışı tıpkı ihlamur maskesinde olduğu gibidir. Yüzünüzde 10 dakika bekletin ve temizleyin. Hem serinletici hemde canlandırıcı özelliği ile yorgun ciltleri kendisine getirir. Haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Çay maskesi: Bu maskeyide ıhlamur maskesi gibi hazırlayıp cildinize uygulayabilirsiniz. Özellikle yağlıya yakın normal ciltler için idealdir. Genişlemiş gözenekleri sıkıştırır ve cildin rengini canlandırır. Yine diğer maskelerde olduğu gibi haftada 2 defa yapmak uygundur.

Buz maskesi: Yüzünüz ve boyun kısımlarınıza kalın tabaka halinde nemlendirici krem sürüp, bir parça buzu yavaş yavaş bu krem üzerinde gezdirin. Bu işlem cildi gerer, dokuları toparlar ve pürüzsüz olmasını sağlar. Tüm cilt tiplerine uygundur. ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda tekrarlayabilirsiniz.

Papatya maskesi: Bu maskeyide ıhlamur maskesinde olduğu gibi demleyip yüzünüzde 20 dakika kadar bırakın. Özellikle yağlıya yakın normal ciltlerde gözenekleri sıkıştırıp, dokuları pürüzsüz kılar. Periyodik olarak 10 gün boyunca uygulanması gerekir.

Ballı maske: Yarım kahve kaşığı (mümkünse likit bal) balı, 2 kahve kaşığı nemlendirici kremle ile karıptırıp 15 dakika yüzünüzde tutun. Besleyici hem de canlandırıcı özelliği ile rengi soluk, yağlıya yakın normal ciltler için faydalıdır. Bal maskesini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar