Elektrik Faturasını Azaltma Yöntemleri

Yazar: sanalzade Tarih: 26 Şubat 2012

TMMOB Makine Mühendisleri Odası‘nın Ankara Şube Başkanlığı görevini de yürüten Prof. Dr. Müfit Gülgeç,  evlerinizde kullandığınız  elektrikli ev aletleri ve dekor amaçlı kullandığınız elektrikli eşyalarında,  elektrik faturalarının düşürülmesi için tasarruf  yöntemlerini aşağıdaki şekilde açıklıyor.

Aydınlatma konularında, okuma, çalışma ve güvenlik (merdivenler gibi) için gerekli alanlarda yoğunlaştırılıp, diğer alanlarda ise azaltılmasını öneriyor.

Enerji verimliliğini yükseltmek ve arttırmak için düşük güçlü birden fazla ampül kullanmak yerine yüksek güçte tek bir ampül kullanılmasının elektrik tasarrufu sağlayacağını.

Bina dışındaki aydınlatmalarda ve gerektiğinde ev içinde zaman zaman girip çıktığınız ve sıklıkla ışığı açık unutulan bölümlere fotoselli üniteler veya zaman ayarlayıcı cihazlar kullanılmasını.

> Evinize eşya alırken ya da evinizde dekorasyon işlemleri yaparken açık renkleri tercih edilmesi gerektiğini.

> Açık renkli duvarlar, mobilyalar, perdeler ve halılar ışığı yansıtarak odanın aydınlatma ihtiyacını azalttığını.

> Gündüzleri gerekli ışığı, elektrikle aydınlatma yerine, gün ışığından yararlanacak şekilde sağlanması.

> Birçok dekoratif lamba ve abajur, ışığı bazen sizin hiç ihtiyacınız olmayan yönlere gönderir. Bunların seçiminde, açık renkli, şeffaf gölgelikli olanlarını ve ışığı istediğiniz yöne yönelteceğiniz modelleri tercih edilmesi.

> Lamba yüzeylerini ve lamba muhafazaları üzerinde biriken kir ve tozlar lambanın aydınlatma verimini azaltır, temizleyin.

> Elektirkli cihazların üzerindeki  ’stand by’ ışıklarının cihazı kullanıma hazır bekletirken yılda 8,7 kWh enerji tüketiyor.

> Beklemedeki 10 cihaz yılda 87 kWh enerji tüketir ki bu neredeyse bir evin 1 aylık elektrik tüketiminin yarısı gibi bir değere ulaşır. Bu nedenle kullanmadığınız zamanlarda DVD oynatıcı, radyo, televizyon gibi elektrikli cihazlarınızı düğmesinden kapatın.

> Elektrikli cihazlarınızı üretildikleri amaç doğrultusunda kullanın. Örneğin ekmeği fırında kızartmanız, ekmek kızartma makinesinde kızartmanızdan en az üç kat daha fazla enerji harcamanıza neden olur.

> Evde tüketilen enerjinin yüzde 20-30′unun buzdolabının çalışması için harcanıyor, gereksiniminizden daha büyük kapasitede buzdolabı veya derin dondurucu almayın. Bu enerji kaybına neden olur.

> Buzdolabının kapı contalarını kontrol edin. Conta, dolabın içi ile kapısı arasındaki sızdırmazlığı sağlar. Eğer bozuksa mutlaka değiştirin. Aksi durumda hem enerji tüketiminiz artar hem de buzdolabınızın ömrü azalır.>

> Buzdolabını fırın, radyatör gibi ısı kaynaklarından uzak bir yere koyun ve güneş ışığından uzak tutun ve sıcak kaynaklarla arasında en az 30 cm boşluk bırakın. Ayrıca buzdolabına sıcak bir yiyeceği ya da kabı koymayın. Oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin.

> Çamaşır makinenizi her zaman tam kapasitede çalıştırın. Ancak kapasitesinin üstünde çalışmasına zorlamayın. Eğer makinenize az miktarda çamaşır koyuyorsanız, daha az su almasını sağlayacak programı seçin.

> Bulaşık makinesi alırken ise daha az su, enerji ve deterjan harcayan makinelerin tercih edin.Ütü alırken kurulu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketmenizi sağlar.

> Saç kurutma makinesinin on dakika çalışmasının 60 Watt’lık bir lambanın üç saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketir. Saçlarınızı mümkün olduğunca havlu ile iyice kuruladıktan sonra saç kurutma makinesi kullanın. Böylece daha az enerji harcarsınız.

> Yiyecek pişirirken düdüklü tencere kullanın. Bu yolla hem enerji tasarrufu sağla hem de yiyeceklerinizin besin değerini korumuş olursunuz.

> Mikrodalga fırınlar da pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır. Klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar.

Etiketler
Yorumlar

5 Yorum Yapılmış!

Halit Alptekin

Şub 26, 2012

Çok yararlı bir bilgi

Cevapla

FierOzgur

Şub 26, 2012

Piyasada bulunan bir çok tasarruf cihazları var belirtmiş olduğun gibi onlar kullanılarak bayağı bir tasarruf sağlanabilir

Cevapla

Vatandaş

Şub 27, 2012

Elektrik faturaları şu sıralar çok yüksek geliyor. Kaçak kullanım bedelleri bilmemneler… Yazıda geçenler illaki faturayı düşürür ama haksız yere ödenilen bedellere düzenleme getirmedikleri takdirde yüksek yüksek ödemeye devam edeceğiz gibi görünüyor

Cevapla

Ehl-i Blog

Şub 27, 2012

Tabii bunlar hemen büyük azaltma meydana getirmez.Yukarıdaki örneklerin yaşam tarzı olması gerekir ki yıllık olarak tüketimde ciddi bir oranda düşüş gerçekleşsin

Cevapla

    can atasever

    Şub 27, 2012

    Bireysel kullanımda etkili öneriler, ama halkın %10′u bile bunlara dikkat etse çok büyük bir miktara karşılık gelir bu..

    Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar