Ehliyet yasası 2012

Yazar: sanalzade Tarih: 14 Mayıs 2012

Yeni Ehliyet Yasası

Ehliyet yasasının ne yürürlülüğe giricek ? Stajyer Ehliyet Uygulaması ne zaman başlıyacak ? gibi konular uzun zamandır konuşuluyor. Aşağıdan yeni ehliyet sistemine ilişkin yapılan haberleri okuyabilirsiniz. Bu yasa ne zaman yürürlülüğe girer bu konuda kesin ve net bir bilgimiz yok.

Yeni ehliyet yasasının yürürlüğüğe gireceği kesin ve net tarihi öğrenir öğrenmez yazımızı güncelleyerek sizlerle paylaşacağız.

Yeni Ehliyet yasası 2012 hakkında konuşulanlar

Ehliyet

2012 yeni ehliyet yasasına göre, aşağıdan ehliyet almak için gerekli olan, yaş şartı, öğrenim şartları, sağlık şartları, eğitim ve sınav şartları ve hükümlü olmama şartlarını okuyabilirsiniz.

2012 ehliyet alma şartları nedir?

Ehliyet Yaş şartı

1- A1 A2 F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların 17
2- B ve G sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 18
3. C D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 22 (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okullarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.) yaşını bitirmiş olmaları

Ehliyet Öğrenim Şartları

2012 de ilkokul mezunları ehliyet alamayacak

Ehliyet Sağlık Şartları

Sürücü belgesi alacakların resmi ve özel sağlık kuruluşlarında İç Hastalıkları Ortopedi Göz Kulak-Burun-Boğaz ve Psikiyatri uzmanları bulunan Sağlık Kurulunca yönetmelikte belirtilen esaslara göre ‘Sürücü Olur’ raporu almaları gerekir.

Ehliyet Eğitim ve sınav şartı

Sürücü kursuna katılmış ve yapılan sınavları da başararak sertifika almış olmaları

Ehliyet Hükümlü olmama şartları

Türk Ceza Kanunu’nun 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 Sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun’un 28 ve 29 uncu maddeleri 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci Maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları
Önceden verilmiş aynı sınıf ve başka sürücü belgesinin bulunmaması sürücü belgelerinin süresiz alınmamış olması veya geçici olarak geri alınmış ise sürenin dolmuş bulunması zorunludur.

Ehliyet yasası 2012 – Diğer Detaylar

Uzun zamandır ehliyet yasası ile ilgili değişikliklerin olacağı konusunda görüşlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Kurslarını sorunsuz bitiren adaylara stajer ehliyeti verilecek ve bu stajer ehliyetin süresi iki yıl olacak. İki yıl içerisinde stajer ehliyeti olanlar büyük bir titizlik ile takip edilecek.

Sürücü kurslarını başarıyla tamamlayanlara, yeni uygulamada stajyer sürücü belgesi verilecek. Stajyer sürücü belgesi, 2 yıl süreyle geçerli olacak. Bu süre içerisinde 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini aşan, uyuşturucu, alkollü maddelerin etkisiyle araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan, 60 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin belgeleri trafik zabıtalarınca geri alınarak iptal edilecek. Bu kişilerin yeniden sürücü belgesi alabilmesi için yeniden sürücü kurslarında eğitim görüp yapılan sınavları başarıyla tamamlamaları gerekecek.

Stajyer sürücü belgesi iptal edilip tekrar almak isteyenlerin, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilerek olumlu rapor almaları da gerekecek. İkinci defa iptal olursa, yine aynı hükümler uygulanacak.

Stajyer sürücü belgesi alanlar 2 yıl içinde belirtilen kuralları ihlal etmezse, asıl sürücü belgesini almaya hak kazanacaklar.

Sürücü belgesi sahibi olanlar 50 yaşına kadar 10 yılda bir, 50-65 yaş arası 5 yılda bir, 65 yaşından sonra 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçecekler.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar