Egzersiz için Doğru Havayı Beklemeyin!

Yazar: sanalzade Tarih: 9 Aralık 2012

Malumunuz artık kış güzel ve soğuk yüzünü gösteriyor. Ülkemizin pek çok bölümü karla karşılaştı bile. Havaların birden böyle soğuması insanın ruh halini ve sağlığını mutlaka etkiliyor. Ama en çokta zaten spor yapmaya üşenen toplumumuzun arada birde olsa çıkıp yürüyüş yapıyor olmasını da elinden alıyor bu havalar.

Yağmuru, karı görünce bu havada yürüyüş yapılmaz bu havada spor yapılmaz, terler, hasta oluruz gibi bahanelerle egzersizden bir kere daha kaçıyoruz.

Egzersiz Basit Bir Oldu Değildir!

Öncelikle egzersiz noktasında çok iyi bilmemiz gereken nokta şudur: Egzersiz bir lüks ya da istediğimizde yapıp istemediğimizde bırakacağımız basit bir olgu değildir. Egzersiz bugün yaşadığımız an ve gelecekte yaşayacağımız anlarda sağlıklı olabilmek için mutlaka düzenli yapılması gereken bir olgudur. Bu yüzden egzersiz için mevsim koşulları ya da vakit darlığı gibi sebepleri öne sürmeyi bırakıp gün içerisinde yarım saat dahi olsa egzersiz yapmaya gayret etmeliyiz. Peki, neden bu kadar önemli?

egzersiz

egzersiz

Egzersizin önemi iyice kavramalısınız.
Buna pek çok insan inanmasa da egzersiz vücudunuza sağlayacağı pek çok faydadan ziyade öncelikle kişinin bedenen ve ruhen kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. İnsanın kendini iyi hissetmesi ile mutluluk huzur beraberinde gelecektir. Düzenli egzersiz düzenli yaşam demektir. Egzersizin en önemli özelliklerinden birisi ise sağlık sorunlarını yoluna koyması ve düzenli yapıldığı takdirde pek çok sağlık sorununu da ortadan kaldırmasıdır.

Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli egzersiz yapan kişilerin başta formda kaldıkları, kolesterol, şeker gibi hastalıklarının yoluna girdiği ve azalmaya başladığı, bağırsak sorunlarının yoluna girdiği ve her zaman olduklarından huzurlu olup rahat uykular uyudukları gözlemlenmiştir. Egzersiz yapmak aynı zamanda kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarını ortadan kaldırır. Zihin daha kolay işler, anlama, öğrenme çok daha kolay olur. Stres, kaygı ve endişeler yok olur ve son olarak özellikle kendinize olan güveniniz artar.

Okuduğunuz tüm bu sebeplerden egzersiz zaman ve mekân gözetmeksizin düzenli yapılması gereken hayati bir eylemdir. Sizlerde bu yazıyı okuduktan sonra spor için ne bahaneniz var ise onları çöpe atın ve hemen başlayın. Egzersiz için doğru havayı doğru zamanı beklemeyin, egzersiz için en doğru hava şuan ki hava, en doğru zaman şimdiki zaman!

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar