Düşük Teknolojili İcatlar

Yazar: sanalzade Tarih: 4 Kasım 2011

Çekilen zorluklar karşısında insanoğlu değişik yöntemlerle işlerin kolaylaştırılmasını sağlayabiliyor, bunlara örnek olarak…

Aralarında maddi sıkıntılar sebebi ile kendi gözlüğünü kendisi icat etmiş ve başlarınada faydalı olmuş, uzak mesafelerden su taşımanın zorluğuna karşı aklıcı bir çözüm getirmiş, elektriksiz buzdolabı icat etmiş,  hem suda hem karada giden bisiklet yapmış, spor alanında çevreci buluşlara imza atmış kişiler var… 

 
 

Ayarlanabilen gözlük

İngiliz mucit Josh Silver 1985 yılında kullanıcı tarafından ayarlanabilen gözlük üzerinde çalışmalara başladı.  Amacı, göz doktoruna gidemeyen ya da gidecek parası olmayan milyarlarca insanın görüşünü iyileştirmekti.

İki sert plastikten oluşan lenslerin arası sıvı ile dolduruluyor. Gözlük saplarında ise lenslerin arasına sıvı enjekte eden şırıngalar yer alıyor. Kullanıcı sıvı miktarını ayarladığında, gözünün numarasına göre gözlüğünü de ayarlamış oluyor.

Şu ana kadar 15 farklı ülkede 30,000 adet gözlük dağıtıldı, Silver’ın amacı ise 2020 yılına kadar fakir kişilere bir milyar gözlük satmış olmak ve her bir gözlüğün maliyetini 1 dolara indirmek.

Elektriksiz çalışan buzdolabı.  

Mohammed Bah Abba, kendisine 100,000$’lık Rolex kazandıran bir icadın sahibi;

Geniş bir kabın içine kısmen ufak bir kap yerleştiriliyor, daha sonra aradaki boşluğa ıslak kum konuyor. Kapların üstü de ıslak kumaş parçasıyla örtülüyor.  Buharlaşan su ısıyı da beraberinde götürüyor ve böylece yüzey ısısı düşmüş oluyor.

Hem Suda Hem Karada Giden Bisiklet

Hem suda hem karada giden bisikletin tasarımı Li Weiguo’ya ait, resimde bisiklete binen kişi ise kızı Li Jin. Bisikletin altındaki 8 su damacanası duba görevini görüyor ve bisiklete suda gitme özelliğini veriyor. Bu araç 30 Mayıs 2009′da Çin, Wuhan’da sergilendi.

Göz Teması Sağlayan WebCam

Berlinli sanatçı Aram Bartholl, web kamerasının sunduğu göz teması sağlamayan sinir bozucu iletişime basitbir çözüm getiriyor.

Aliminyum sırlı ayna ve bir parça mukavvadan oluşan icat konuşulan kişinin gözlerinin içine bakılmasını sağlıyor. Belki bir üreticinin son hamlesi kameranın üzerine LCD ekran koymak olabilir.

Çevreci Jimnastik Salonu

Manuel de Arriba imzalı “Gimnasio Ecologico Lumen”, yani çevreci jimnastik salonu tahta, halat, lastik, vb çöpe atılmış nesnelerden oluşuyor.

İspanya’nın kuzeyindeki Valdespino de Somoza kasabasında yer alan bu ücretsiz açıkhava jimnastik salonundaki karmaşık mekanizmalar, adeta Arriba’nın yıllarca spor eğitmeni olarak kazandığı tecrübesini sergiliyor.

Yuvarlanan Su Konteyneri

Resimdede görüldüğü gibi uzak mesafelerden su taşıma işlemi bu şekilde kolaylaştırılabiliyor.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar