Dudak Çatlağı Nasıl Geçer? Doğal Çözümler

Yazar: sanalzade Tarih: 13 Mart 2014

Kış aylarında kuruyup çatlayan dudağınızı evde hazırlayacağınız doğal karışım ve kürlerle sağlıklı ve parlak hale getirebilirsiniz.

Pamuk gibi yumuşacık dudaklara sahip olmak hepimizin arzusu lakin, soğuk kış günlerinde bu pekte mümkün olmuyor. Kuruyan hava nedeniyle susuz kalan dudaklar çatlıyor. Üstüne birde grip gibi hastalıklar eklenince daha acı veren bir hal yara ve bere bile oluşabiliyor.

Çözümü aslında çok basit, dudak çatlağı çoğunlukla kış aylarında nükseden B2 (riboflavin) vitamini eksikliğinden kaynaklanır (bazı durumlarda alerjiler, enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlarda neden olabilir) eğer B2 vitamini yönünden zengin doğal sebze ve meyvelerle beslenirsek çatlaklar kısa sürede geçer.

dudak çatlağı

Bol bol havuç, portakal ve limon tüketmek dudak çatlaklarına iyi gelir. Bunun yanında demlenmiş ada çayı ve ceviz yaprağıyla yapılan kompres bakımlar da işe yarar. Aynı şekilde çatlayan dudağa bal sürüp 15 dakika bekletmek de fayda veren işlemlerdendir.

çatlayan dudaklar için sebze ve meyveler

Tüm bu basit yöntemlerin dışında evde hazırlayacağınız doğal karışımlarla da kuruyup çatlayan dudakların üstesinden gelebilirsiniz.

Salatalık kürü ile dudak çatlaklarını iyileştirme

Salatalık dudakları kısa sürede yumuşatır. Bir adet taze salatalığı soyun ve bir dilimini dudaklarınıza sürün. Bu işlemli 3 4 gün boyunca tekrar ederseniz dudaklarınız yumuşar ve çatlaklar kaybolmaya başlar.

Hindistan cevizi yağı kuruyan dudaklara şifa dağıtıyor

Gün içerisinden 2 3 defa dudaklarınıza hindistan cevizi yağı sürün. Eğer bulamam derseniz normal zeytinyağıylada bu işlemi yapabilirsiniz. Alternatif olarak kakao yağıda işinizi görür. Bu yağlar kuruyan dudaklarınızı yumuşacık hale getirir bir nevi doğal nemlendiricilerdir. İşinizden dolayı gündüz sürme imkanınız yoksa gece yatmadan öncede sürebilirsiniz.

Gül yaprağı kürü ile dudak çatlaklarını giderme

Gül yağraklarını rendeleyip ve süt kreması ile karıştırdıktan sonra dudağınıza sürün. Alternatif olarak 2 damla gliserini 1 çay kaşığı süt kreması ile karıştırıp yatmadan önce dudaklarınıza sürebilirsiniz.

dudak bakımı, adriana lima

Dudak çatlamasını en aza indirmek için bunlara dikkat edin

Mevsim sebzeleri ve meyvelerini sofranızdan eksik etmeyin. Dudaklar nem ister, ruj sürmeden önce hazır satın aldığınız dudak kremi ya da nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Bazı rujların dudakları kurutup yara ettiğini unutmayın. Makyajınızda dermokozmetik ürünleri tercih edin.

Dudaklarınızı arada bir sıcak suyla yıkayın, doğal karışımlardan faydalanın en basiti olan balı haftada 3 defa yapın. Hiç birini yapamıyorsanız vazelin sürün. Dudak derisi çok hassas bir yapıdadır. Hangi bakım işlemini yaparsanız yapın sürme hareketleriniz yumuşak olsun.

Şimdiden geçmiş olsun.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar