Doğum Tarihlerine Göre Renklerin Anlamları

Yazar: sanalzade Tarih: 28 Ocak 2012

Daha önce Renklerin Kişiler üzerindeki Etkisi ile alakalı bir yazı yayınlamıştık. Yazıda Tnttv ‘de Ömer Çelakıl ‘ın sunduğu Hayatın Şifreleri programında yer alan Renklerin gizemli dünyası konusu hakkında Renk Bilimci Sayın Metin Yahya Üster  ’in konuk oldugu renklerin insanlar üzerindeki etkilerine dair renkler ile konulara değinmiştik.

Yine 27.01.2012 Tnttv ‘de yayınlanan Hayatın Şifreleri programında renkler ve doğum günlerine göre renk belirleme konularına değinildi.  Programda geçen  geçen renkler ve doğum tarihlerine göre renklerin anlamlarını aşağıda bulabileceksiniz.

Doğum tarihi ve renklerin kişiliği yansıtmakta olduğu, doğum gününe göre bir rengimiz olduğu ve bunun kişiliğe yansımaları olduğuna inanılıyor.

İnsan kişilikleri üzerine birçok araştırma ve analiz bulunurken, renklerin ve doğum günlerinin de kişilikler üzerine etkisi bilimsel ve bilimsel olmayan birçok çalışma bulunmakta. Bu tür çalışmalardan biri de doğum gününün renkleri olarak dikkat çekiyor.

Programdada Ömer Çelakıl ‘ın bahsettiği net ve kesin olmayan ancak coğu web sitelerinde dolaşan ve insanların birbirlerine mail olarak attığı doğum tarihlerine göre renkler ve renklerin anlam ve açıklamaları ;

 • Kırmızı (23 Aralık-01 Ocak, 25 Haziran-04 Temmuz),
 • Turuncu (02-11 Ocak, 5-14 Temmuz),
 • Sarı (12-24 Ocak, 15-25 Temmuz),
 • Pembe (25 Ocak-3 Şubat, 26 Temmuz-4 Ağustos),
 • Mavi (4-8 Şubat, 5-13 Ağustos),
 • Yeşil (9-18 Şubat, 14-23 Ağustos),
 • Kahve (19-28 Şubat, 24 Ağustos-2 Eylül),
 • Turkuaz (01 -10 Mart, 03-12 Eylül),
 • Bej (11-20 Mart-13-22 Eylül),
 • Siyah (21 Mart),
 • Zeytin Yeşili (23 Eylül),
 • Mor (22-31 Mart, 24 Eylül-3 Ekim),
 • Lacivert (1- 10 Nisan, 4-13 Ekim),
 • Gümüş (11-20 Nisan, 14-23 Ekim),
 • Beyaz (21-30 Nisan- 24 Ekim-11 Kasım),
 • Mavi (1-14 Mayıs),Altın (12-21 Kasım, 15-24 Mayıs),
 • Krem (22 Kasım-1 Aralık, 25 Mayıs-3 Haziran),
 • Gri (2-11 Aralık), Kestane (12-21 Aralık, 14-23 Haziran),
 • Nefit (22 Aralık), Gri (24 Haziran)

Renklerin Özellikleri :

Kırmızı: Şirin ve sevgi doludur. Her zaman aşık olmasını sever. Genellikle neşeli ve hareketlidir, ama arada mutsuz olduğu anlar da yok değildir. İnsanlarla iyi ilişkiler kurar, çekingenlik yapmaz.

Krem: Yarışma ruhuna sahip ve sportiftir. Kaybetmeyi asla sevmez ve çoğunlukla neşelidir. Güvenilir ve dışa dönüktür. Aşkı dikkatlice seçer, ancak çabuk aşık olmaz. Doğrusunu bulmak için uzun süre beklemeyi tercih eder.

Nefti: Zevklidir , görünüşüne çok önem verir, materyalist de denebilir. Hayatı ve kariyeri için çok düzenli çalışır. Ekonomiktir. Gereksiz risklere girmez. Liderlik, ruhunda vardır. Arkadaş edinmekte üstüne yoktur.

Gri: Çekici, hayat dolu, dost canlısıdır. Hayal gücü fazlasıyla yüksektir. Duygularını asla gizlemez, bazen bencil olur. Başkalarının gününü aydınlatır, doğru sözü doğru yerde söyler.

Yeşil: Her ortama ayak uydurur, kolaylıkla yeni insanlarla tanışır. Zarif, lüksü seven, kendine güvenen, sağlığına düşkün kararlı, sabırsız ve başkalarını yönlendiren bir tiptir. Hayatının tekve gerçek aşkını bekler.

Altın: Neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilir. Neşeli, adil ve dışa dönüktür. İnsanları etkilemeye çalışmaz. Çok kolay huzursuzluğa kapılır. İlişkilerinde hassastır, bu yüzden aradığını bulmakta güçlük çeker.

Pembe: Her zaman yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışır. Diğerinsanları korumayı ve onlara yardım etmeyi sever. Ancak zaman zaman olumsuz düşüncelere sahiptir. Masallardaki gibi bir aşk ister

Sarı: Abartısız, müşfik, cömert ve tatlı bir tiptir. İnsanlara güvenir, ilişkilerde önder olma ruhuna sahiptir. Asla altta olmayı sevmez. Başkaları için karar vermeye bayılır. Romantik bir aşk arar.

Kestane: Zeki, güçlü, bağımsız ve ne yapacağını bilen biridir. Sosyal olmayı sever, ancak başkalarını düşünmeden kendi bildiğini de yapmaktan kaçınmaz. Espriden anlar. Akıllı ve pratik olmasına rağmen tembelliği de sever.

Turuncu: Sorumluluğu ve uyumlu ilişkiler kurmayı sever. Bir şeye ulaşmak için çok çalışır, rekabetçidir. Arkadaşlık konusunda kimseye güvenmez, ancak doğru insanı bulunca ona sonsuza kadar güvenebilir.

Mor: Gizemli, çekici, anlayışlı, insanları etkilemeyi seven asla bencil olmayan bir yapısı vardır. Arkadaşları arasında oldukça popülerdir. Gününün nasıl geçeceği belli olmaz çünkü psikolojik durumuçok çabuk değişir

Bej: Sakindir ama hemen strese girebilir. İlişkilerinde kıskançtır, küçük şeylerden mızmızlanır. Sezgileri güçlüdür ve çalışkandır, bencilliği hiç sevmez. Ayrıca merhametlidir. Arkadaşları için her türlü fedakarlığı yapar.

Gümüş: Hayal gücü yüksektir. Bu yüzden orijinal fikirleriyle ünlüdür. Utangaç, hırslı, gururlu, kendine güvenen ve yeni deneyimlereaçık bir özelliği vardır. Kolay öğrenir. Çapkınlıkları yüzünden aşk hayatı biraz karışıktır.

Beyaz: Tutkulu ve hırslıdır. Bu yüzden de çabuk kıskanır ve her şeye kolay tepki veremez. Asil bir ruhu vardır, takdir etmeyi de bilir. Bazen kendini diğer insanlardan farklı ve üstün görür.

Siyah: Sağlam yaratılışlı, cesur, güçlü, bağımsız ve girişkendir. Acıma duygusu pek yoktur. Bir karar almadan evvel, uzunca bir süre düşünür, ayaklarını yere sağlam basar. Aşkı da farklı yaşamayı sever.

Zeytin Yeşili: Sakin ve yumuşak mizaçlıdır. Şiddeti sevmez, kavgadan her zaman uzak durur. Yerine göre davranmasını ve konuşmasınıiyi bilir. Hassas, nazik ve neşelidir. Kıskançlıktan hoşlanmaz. Adalet duygusu gelişmiştir.

Kahve: Hareketli ve sportiftir. Başkalarını kendine yaklaştırmaz, kimseyle kolay kolay yakınlık kurmaz, kuramaz. Ancak buna rağmen çabuk aşık olur. İdeal olanı bulana kadar da arayışını sürdürür.

Mavi: Kendine fazla güvenmeyen, gerektiği zaman cesur olabilen biryapıya sahiptir. Artistik bir doğası vardır ve aşık olmayı sever. Kalbinin sesini dinlemek yerine mantığını kullanmayı tercih eder.

Lacivert: Dikkat çekici, zevkli, yaşamayı seven ve hayata bağlı bir tiptir. Genellikle yaptığı işe konsantre olmakta güçlük çeker. Aşkta duygusal, hassas ve tutkulu olabilir. Birisine kızdığı zaman çok zor affeder.

Turkuaz: Duyguları aniden ve kolay değişebilir. Genellikle yalnızdır. Seyahat etmeyi sever. Sadık ve iyi bir dinleyicidir, fakat anlatılanlara kolay inanır. Aşkı bulmak ona göre zordur, aşk yüzünden çok kolay incinebilir.

Etiketler
Yorumlar

21 Yorum Yapılmış!

agumrah

Oca 28, 2012

benim yeşilmiş gerçekten öyle ama daha ne kadar bekleyeceğiz bilgi verir mi renkler? :)

Cevapla

aLi

Oca 28, 2012

“Gri: Çekici, hayat dolu, dost canlısıdır. Hayal gücü fazlasıyla yüksektir. Duygularını asla gizlemez, bazen bencil olur. Başkalarının gününü aydınlatır, doğru sözü doğru yerde söyler.”

Bu da benmişim, öyle dedi renk cümbüşü :D

Cevapla

can atasever

Oca 28, 2012

Lacivert hakkında denilen her şey bana uyuyor :)

Cevapla

  sanalzade

  Oca 28, 2012

  ilginç bi durum hemen hemen herkez renkler tutuyor evet ben öyleyim diyo ama :D

  Cevapla

Kerem Zor

Oca 29, 2012

“Abartısız, müşfik, cömert ve tatlı bir tiptir. İnsanlara güvenir, ilişkilerde önder olma ruhuna sahiptir. Asla altta olmayı sevmez. Başkaları için karar vermeye bayılır. Romantik bir aşk arar.”

bana çok uyuyor valla :D

Cevapla

ali

Oca 29, 2012

way benim kisi gerçekten iyimiş :)

Cevapla

kemalcan

Oca 29, 2012

9 haziran hangisi oluyor acep bulamadım :D

Cevapla

Leo

Oca 29, 2012

inanmaya başladım gibi turuncuda bana uyuyor

Cevapla

Samet

Oca 29, 2012

Lacivert HEM FENER ! hemde rengimiz yani :) )

Cevapla

Serhat Kılıç

Oca 29, 2012

Beyaz beni anlatmış :)

Cevapla

fatma semadirek

Şub 06, 2012

sayın metin bey bugün ntv programınızı izledim.telefon ile aradım.fakat ulaşamadım.ben en çok mor rengi seviyorum.esas hangi rengi kullanmaa gerekiyor.yorum yazarsanız sevinirim.saygılar

Cevapla

HÜLYA TOPCU

Şub 08, 2012

GERÇEKTEN DOĞRU.

Cevapla

HÜLYA TOPCU

Şub 08, 2012

DOĞRU BENİM İÇİN BAŞKALARINI BİLEMEM

Cevapla

ilkay bektaş

Şub 14, 2012

valla benimki doğru arkadaşlar ama bazılarında doğru çıkmıyomuş :)

Cevapla

İnan şeker

Haz 25, 2012

11 Haziran yok ?

Cevapla

GiZeM NaS

Haz 29, 2012

TURUNCU ‘da benim rengim miş!!!!

Cevapla

semra atalay

Eyl 01, 2012

banada mavi çıktı uyuyor valla inanmaya başladım

Cevapla

gülcan

Ara 09, 2013

bana hic uymadi turkuaz.

Cevapla

ömer mutlu

Haz 13, 2014

Bana kahve, Kızıma altın, Oğluma lacivert. Karımın rengini bulamadım

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar