Diyet Listesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yazar: sanalzade Tarih: 8 Ağustos 2013

Kilosunun fazla olduğunu düşünen pek çok kişi kendine uygun diyet listesi hazırlamak istemektedir. Yiyeceklerin kalori değerine ilişkin bilgi sahibi olmak bu noktada önemlidir. Bu bilgileri bilmeyen kişiler genellikle diyetisyenlerden yardım almaktadır. Diyetisyenlerin listelerinde genellikle hemen hemen her tür yiyecek bulunmaktadır. Ancak bu yiyeceklerin her birinin az az ama sık sık tüketildiği görülmektedir.

Peki, diyet listesi nasıl hazırlanmalıdır?

Diyet listesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken önemli husulardan biri kişinin yaşının, kilosunun, cinsiyetinin ve boyunun değerlendirilmesidir. Diyet listesi hazırlanırken kişilerin beden kitle indeksi, fiziksel aktivite düzeyi ve sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır

Bunun yanında çevrenizdeki insanlardan ya da bazı sağlık sitelerinden gördüğünüz popüler diyet listelerine itibar etmemeniz son derece önemlidir. Bu şekilde beslenmeniz kesinlikle oldukça sağlıksız olacaktır. Başkasına uygulanan herhangi bir diyet listesi sizin için oldukça sağlıksız olabilir. Dolayısıyla önemli olan diyet listesi hazırlanırken uzmanların görüşlerinden faydalanmaktır.

“Diyet listesi nasıl hazırlanmalıdır?” sorusunu soran kişilerin tam olarak hedeflerini belirlemeleri gerekmektedir. Bunun yanında sizin kendi cinsiyetinize, kilonuza, beden kitle endeksinize göre hesaplanan değerlere göre uygun bir diyetisyene gitmeniz gerekmektedir. Verilerinize göre hazırlanan bir diyet programı elbette oldukça başarılı olacaktır.

Günlük kalori miktarlarınızın ne kadar olacağına, ara öğünlerinize, ana yemeklerinize ve aperatiflerinize karar verdiğinizde uygun bir diyet listesi hazırlamanız faydalı olacaktır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar