Diş Rahatsızlıkları

Yazar: sanalzade Tarih: 1 Şubat 2013

Belki de millet olarak en çok korktuğumuz doktorlardır diş hekimleri. Çoğu zaman ağrıyı çeksek dahi gitmeye yanaşmayız. O acıyı çeker yine de doktora başvurmayız. Diş ağrılarımız dayanılmaz boyutlara gelecek ki ancak o zaman diş hekimine doğru yol alırız.

Diş Rahatsızlıkları

Aksattığımız diş tedavilerimizin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz aslında. Erken teşhisin bizim yararımıza olduğunu, katlanılamayacak acılar yaşamadan sorunu doktorumuza başvurarak halledebileceğimizi biliyoruz. Uzmanlarımız önemli belirtilerden bahsederek, bu gibi durumlarda doktorumuza başvurmamız gerektiğini söylüyor.

Diş rahatsızlıkları

Diş rahatsızlıkları

Diş Rahatsızlıkların Belirtileri

İşte o belirtiler ; belirtilerin ilki hiç şüphesiz ağrılar.. genellikle her yaştan insanın yaşadığı en büyük rahatsızlık. Büyük oranda diş çürüklerinin dişin sinir dokularına ulaşmasıyla oluşan ağrılar, başlangıçta hafif derecede hissedilirken zamanla dayanılmaz hal alırlar. Uykumuzdan bile bizi uyandırabilir boyuttadır. Çürüklerin yanı sıra gömülü diş diye tabir ettiğimiz yirmilik dişler, kırık dişler, dişeti hastalıkları v.b. diş ağrılarına sebebiyet verebilir. Diğer bir belirti durumu ise sızlayan hassas dişlerdir.

Diş hassasiyetleri…

Sıcak ya da soğuk gıdalar tükettiğimizde dişlerimizde bir sızlama hissediyor isek hayatımızın kabusa dönmesine az kaldı demektir. Hiç ihmal etmeden diş hekiminize başvurmanız tavsiye edilir. Dişeti kanamaları yaşıyorsanız yine aynı şekilde beklememelisiniz. Dişleriniz sizin gülüşünüzdür. Onu ihmal edeceğiniz her gün hayat biraz daha zorlaşacaktır. Diş eti rahatsızlığınızın varlığını ya da dişetinizin iltihaplı olduğunun habercisidir. Özellikle dişetinin iyi temizlenmediği bölgelerde görülme ihtimali yüksektir. Aynı zamanda sert fırçalamak ya da yanlış fırçalama teknikleri de diş eti kanamalarına sebebiyet verebilir. Piercing kullanımlarına özen fazlasıyla gösterilmelidir.

Ağız çevresinde oluşan bakteriler oldukça hızlı üreme potansiyelindedir.

Eğer piercing çevresinde kızarıklık ya da herhangi bir sorun görüyorsanız derhal doktorunuza başvurmalısınız. Ağız çevresindeki yaralar çok hızlı iltihaplanır. Bu sebepten ateşli iseniz ya da kendinizi yorgun hissediyorsanız doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Ağız kokusu varsa eğer, fazla su tüketimiyle bu durumu min seviyeye indirmeniz mümkündür. Fakat ağız kokusunun sebepleri çürük dişler, dişeti iltihaplanmaları ya da ağız kurulukları olabilir.

Bu nedenle sürekli ve yoğun hissediyorsanız doktora danışmanız önerilmektedir. Sağlığınızı lütfen ihmal etmeyiniz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar