Diş ağrısına ne iyi gelir

Yazar: sanalzade Tarih: 4 Haziran 2012

Diş ağrısı

Diş ağrısından kurtulmanın en iyi çözümü, bir ağrı kesici almak ve en kısa sürede bir diş hekimine gitmektir. İlk etaplarda küçük bir diş ağrısı deyip geçmeyin, bu küçük diş ağrıları ileride peşi sıra gelen diş ve diş eti hastalıklarına yol açabilir.

Diş ağrısına ne iyi gelir konusunda istinaden, eğer bir gece vakti ansızın sizi uykudan uyandıran yada uyutmuyan bir diş ağrı var ancak diş hekimine gitmek mümkün değilse. Bilinen pratik bir kaç yol ile ağrınızı en azından azaltabilirsiniz.

Ağrıyan diş üzerine aspirin veya herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu tarz ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına sebep olacaktır.

diş ağrısı

Dişimiz ağrıyorsa evde neler yapabiliriz?

Diş ağrısı, kan basıncından dolayı olduğu için, yattığınız zaman kan basıncı daha çok baş bölgesine gelir. Diş ağrısını azaltmak için yatış pozisyonu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda bir ağrı kesici de almak iyi gelebilir.

Yine pratik olarak bilinen bitkisel bir çözüm olarak karanfil çözümü deneyebilirsiniz. Çünkü karanfil tomurcuklarında bulunan eugenol adlı karanfil yağı, diş hekimliğinde de kullanılan bir çeşit antiseptik ve ağrı kesici özelliği taşır. Kafanfili ağrıyan dişiniz üzerinde kısa süreli tutarak ağrınızı azaltmayı deniyebilirsiniz. Tabiki aşırıya kaçmayacak şekilde.

Hemen hemen çoğu evde dişinol tabiri ile diş ağrısını dindirmeye yardımcı olan ilaç bulunur eğer evinizde var ise ağrıyan diş bölgesine bu ilacı sürebilirsiniz. Veya en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

Diş Ağrısına ne iyi gelir?

Ağrıyan diş arasında bulunan gıda birikintileri/kalıntılarını, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizleyin. Yarım bir su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek karıştırın ve tuzlu suyu ağızızda iyice çalkalayabilirsiniz.

İltihap sebebi ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapabilirsiniz. Dişhekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç almanızda fayda var.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar