Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Örnekleri

Yazar: sanalzade Tarih: 28 Nisan 2012

Dilekçe Yazımı ve Dilekçe Örnekleri

Resmi kurumlar bazı hallerde vatandaşlardan dilekçe yazarak başvurulmasının gerektiğini belirtir. Ve durumla sıkça karşılaşırız. Aşağıda dilekçe nasıl yazılır, dilekçe yazımı ve örnek dilekçeleri görüntüleyebilirsiniz.

Dilekçeler, yazmak istediğiniz kurumun başlığı ile başlar, istek veya şikayetiniz ile devam ederek , ilgili makama rica veya arz olarak sonlanır.

Dilekçede tarih, ad soyad, adres ve varsa dilekçe ekleri mutlaka belirtilmelidir.

DİLEKÇE ÖRNEKLERİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN.
***indireceğiniz dosyanın içerisinde aşağıdaki dilekçe örnekleri bulunmaktadır***
(İstifa Dilekçesi Örneği, Boşanma Dilekçesi Örneği, Kredi Kartı Aidat İade Dilekçesi Örneği, adli sicil kaydının silinmesi istemli dilekçe örneği, alacak dava dilekçesi, babalık dava dilekçesi, bilirkişi raporuna itiraz, boşanma (anlaşmalı) dava dilekçesi, boşanma dava dilekçesi, boşanma ile birlikte maddi manevi tazminat istemli dilekçe, cevap dilekçesi, davadan feragat vazgeçme dilekçesi, ecrimisil dava dilekçesi, göreve itiraz dilekçesi, ihtiyati tedbir islemli dilekçe, iş dava dilekçesi, miras sebepli dilekçeler, öğrenci dilekçeleri, sağlık dilekçesi, öğrenci izin dilekçesi, tek ders dilekçesi, yatay geçiş dilekçesi, nota itiraz dilekçesi ve daha fazlası)

Dilekçe Nasıl Yazılır

Dilekçe Yazımında aşağıdaki esaslar takip edilir. Ve sırası ile…

Dilekçe Başlığı: Dilekçenin yazıldığı kurumun adı ve şubesidir. (Örneğin: -Ankara İlçe Emniyet Müdürlüğü)

İstek veya şikayet: Dilekçeyi yazma sebebimizin bulunduğu kısımdır. Bu kısımda kısa ve öz cümleler kullanarak gerekli tüm bilgilerle birlikte anlatılması gerekir.

Saygı/Arz: Dilekçenin sonuna yeni bir paragrafta “Gereğinin yapılmasını arz ederim.” cümlesi eklenir. Bu her dilekçenin değişmez bir öğesidir.

Tarih/Ad Soyad/İmza: Dilekçenizin en alt kısmına sağ köşesine önce tarihi, altına isminizi soyisminizi ve onun da altına imzanızı atmanız gerekmektedir. Yoksa dilekçeniz kesinlikle geçersiz sayılır.

Adres: Adres de sol alt köşeye yazılır.

Ek(Opsiyonel): Bazı dilekçelerde gerekli belgeler vardır. Örneğin vize dilekçesinde; vize talep formu, kimlik fotokopisi, tapular vs. Bunlar da EK belgelerinde sunulur.

Dilekçede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çizgisiz, temiz bir A4 kağıdına, siyah ya da lacivert tükenmez ya da dolma kalemle yazılmalıdır. Dilekçelerde mutlaka kağıdın üstlerinden ve yanlarından boşluklar bırakılmalıdır. Dilekçe biçimi için aşağıdaki resime mutlaka bakmalısınız.

Dilekçe Örneği

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar