Depreme Bir Yardımda Google ‘den

Yazar: sanalzade Tarih: 26 Ekim 2011

Van ilimizde meydana gelen deprem felaketinden sonra dev internet şirketi google ‘da kişi bulucu hizmetini yayına soktu.

Bölgede bulunan yakınlarına erişmeye çalışan kişilere yardımcı olabilmek adına felaket anından hemen sonra ana sayfaya ‘Google Kişi Bulucu- Person Finder’ hizmeti Türkçe olarak kullanıma açıldığını duyurdu…

Yakınına ulaşmaya çalışan bir çok kişi Google’ın Kişi Bulucu hizmetinden yararlandılar. Google Kişi Bulucu ugulamasına 4.500′den fazla kayıt girildi.

Bugün ise Google deprem sayfası ve deprem haritası yayına girdi. Deprem sayfasındaki Google Deprem Haritası yardımı ile depremin merkez üssü ve etkilendiği alan incelenerek, destek bekleyen noktalar ve ihtiyaç bilgileri takip edilebiliyor. Yardımlar için de Kızılay şube ve afet yönetim merkezlerinin lokasyon ve irtibat bilgilerine erişilebiliyor.

Ayrıca hangi köyün neye ihtiyacı var, Kızılay hangi merkezlerde yardım dağıtıyor gibi sorulara cevap bulunabiliyor. Böylece yardım almak isteyenler haritadan Kızılay yardım çadırlarına en kolay şekilde ulaşabiliyorlar. Yine haritadan köyler bulunup üzerine tıklandığında köy ile ilgili bilgiler ve köylülerin nelere ihtiyaçları olduğu bilgisi de elde edilebiliyor.

İŞTE GOOGLE DEPREM SAYFASI VE HARİTASI

Tüm bu uygulamaların yanısıra, Google.org kanalı ile de Türk Kızılay’ına 500.000 Amerikan Doları bağış yaparak bölgedeki ihtiyaçların giderilmesine katkıda bulunuluyor.

Teşekkürler Google…

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar