Counter Strike Cfg Hakkında

Yazar: sanalzade Tarih: 5 Ekim 2011

CFG Nedir? Ne Değildir?

CFG nin açılımı config‘ dir. Fiil halinde Kullanımı configuration=yapılandırmaktır Yani Counter Strike oyununu yapılandırmak ayarlarını değiştirmek anlamına gelir. CFG yardımıyla oyunun ayarlarını yapabilir kendimize göre ayarlayabiliriz. CFG bir hile sayılmaz fakat bazı insanlar oyunun ayarlarını değiştirmek kapsamında duvarların saydamlığını ve benzeri ayarları değiştirerek CFG‘yi bi hile gibi kullanmıştır. Sonuç Olarak CFG bir Hile Değildir. CFG oyunu daha rahat oynamak için yapılan ayarların saklı olduğu dosyadır. Counter-strike ‘nin yüklü bulunduğu klasör içerisinde counter-strike\valve klasörünün içerisinde config.cfg  isimli dosyanın içeriğidir. Çeşitli kullanım şekilleri mevcuttur. Bunları yazımız içerisinde detaylıca anlatacağız.


CFG ‘ Nasıl Düzenlenir? 

CFG yapmak için tek ihtiyacınız olan Şey NotePad(Notdefteri Zaten Her Windows Sürümünde Var )Yeni Metin Belgesi Açıp belgenin içine ayar kodlarını satır satır yazın mesela:
fps_max 100 , net_graph 3 , rate 25000 , cl_updatarate 101 gibi..

 

CFG ‘ leri nerden bulabilirim? 

100 lerde hatta 1000 lerce cfg internet üzerinde mevcuttur, hatta epeyce mevcut counter strike bilgileri ve cfg lerinin bulunduğu web siteleride bulunmakta.

Ancak biz kral cfg, king cfg , aim cfg (bu sadece örnek kimse alınmasın) tarzı isimler altında tüm mermiler düz gider, bu cfg yi kullanın karşınızda kimse duramıcak, otomatik ateş sistemi, sadece ateş edin hs atıcaksınız tarzında dağıtılan cfg lere son derece karşıyız çünkü  kilobayt değeri aşırı olan büyük bir cfg tamamiyle saçmalanmış kod yığınıdır. Bu tarz cfg ler size herkezi headshot vurma özelliği kazandırmaz.  Hatta arka planınızda çalışan trojan bile olabilir.  Bu konuda hassas davranmanız sizin menfaatinizedir.

Biz tavsiye olarak örnek gösterme açısından size dünyaca ünlü playerların kullandığı cfg ‘leri tavsiye edebiliriz.

Örnek olarak ünlü player GeT_RiGhT ‘ın kullandığı cfg ‘yi aşağidaki download sekmesinden indirebilirsiniz.

Alternatif olarak http://www.sk-gaming.com/players/ adresine girerek ünlü playerların cfg lerinede göz atabilirsiniz.

 

Cfg indirdim veya düzenledim ama nasıl aktif edicem, nasıl çalıştırıcam ? 

Son derece basit 2 yöntemden bahsedeğiz, yazımız sonunda yorumlar kısmında dile getirirseniz videolu anlatımınıda ekleyebiliriz.

Gelelim çalıştırılması konusuna ;

1. Yöntem : Counter strike oyununun yüklü bulunduğu klasöre girerek (genelde c: sürücüsü içerisinde bulunan program files ‘de  counter strike isminli klasördür) valve dizinine giriceksiniz ve oluşturduğunuz yada indirdiğiniz cfg yi aklınızda kalıcak şekilde yeniden isimlendirerek valve klasörüne atıcaksınız. Counter Strike oyununa girdikten sonra oyun konsolunu açıp (oyun içi komutların yazıldığı console, bunun detaylarına inmeye gerek yok sanırım herkez bilir diyip geçiyorum) exec cfgismi.cfg şeklinde yazdığınız anda aktif olucaktır. Örnek vericek olursak exec sanalzade.cfg 

2. Yöntem: Cfg yazımız başında bahsettiğimiz gibi oyun ayarlarıdır dedik,  counter strike temel ayar olarak config.cfg yi otomatik olarak tanır, eğer siz direk olarak valve klasöründe config.cfg de düzenlemeler yaparsanız exec cfgismi.cfg şeklinde her seferinde çalıştırmanıza gerek kalmaz ve en basit yöntemdir. Yanlız sağ tuş yapıp şalt okunur yapmanızı tavsiye ediyorum çünkü bazı online counter server larında confiğiniz server in gönderdiği komutlar ile değişim gösterebilir. En temizi şalt okunur yapmaktır.

Şimdilik cfg konusunu burada noktaliyoruz, sizden gelecek yorumlar eşliğinde bu yazımıza şekil vermeye ve paylaşımlarımızı sürdürmeye devam ediceğiz ilgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

Etiketler
Yorumlar

3 Yorum Yapılmış!

Ahmet

Şub 24, 2012

cfg ler hakkında bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar
    counter-strike-cfg
    Cfg indir

    Daha önceki yazılarımızda en popüler online oyunlar arasında yer alan  Coun