Çocukların Hayali Arkadaşları Sizi Korkutmasın

Yazar: sanalzade Tarih: 30 Ocak 2013

Okul öncesi dönemde çocuklarımızda sık görülen bir durumdur hayali arkadaşlar. 2-5 yaş arasında yaygın görülen bu olaylar, hayal dünyası oldukça geniş ve zeki çocukların çevrelerinde olup biten olayları, kişilere ve durumlara uyarlamak için hayali arkadaş olarak adlandırdığımız yolla kullanmasıdır.

Çocuklarınızın hayali arkadaşları sizi endişelendirmesin

Anne ve baba çocuklarının hayali bir arkadaşı olduğunu anladığında çoğu zaman endişe duyarlar. Çünkü çocuklarımız bu arkadaşlarını öyle ciddiye alırlar ki kendi gibi çevresindeki herkesin de aynı şekilde özeni göstermesini isterler. Onların bir ismi vardır, çeşitli zevkleri ve paylaştıkları ortak konuları vardır. Bu yaşlardaki bazı çocuklar kendilerine oyuncak bir bebeğini ya da oyuncak bir hayvanını arkadaş olarak seçebilirken, bazı çocuklar da bu şekilde kimsenin göremeyeceği hayali arkadaşlar kurarlar kafalarında.

Çocuklar ve Hayali Arkadaşları

Çocuklar ve Hayali Arkadaşları

Çocukların Hayali Arkadaşları Sizi Endişelendirmesin

Onların düşünceleri çocuk için bazen anne ve babasının düşüncesinden bile değerlidir. Çocuk, hayali arkadaşından izin isteyebilir, onu kırdığını düşünebilir. Tüm bu olanlar aslında gelişimin normal bir sürecidir. Endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Genellikle hayali arkadaşlar çocukların yaşamlarındaki bazı stresler ve kafasındaki sorunlarla ( örneğin, boşanma olabilir ya da eve gelen yeni bir kardeş, hastalık, ölüm, taşınma gibi) çocuğun hayatındaki önemli değişimlerle baş etmesine yardımcı olabilirler.

 Hayali arkadaşlar, çocuğun özgüvenine, sosyalleşmesine katkı sağlar.

Çocuklarımız aslında kendi sahip olmak istediği özellikleri hayali arkadaşına vererek, kontrol disiplin güç gibi konularda kendini ön plana çıkarır. Hayali arkadaşları büyük ihtimalle uçabiliyordur, çok yükseklere zıplayabiliyordur ya da kimse asla ona zarar veremez, çok güçlüdürler. Kendi bildiği bu özellikleri anne ve babasının da bilmesini, fark etmesini ister. Eğer ebeveyni arkadaşını göremiyorsa, çocuk büyük tepki verebilir. Onunla oynarken annesinin oyunlarını böldüğünü söyleyebilir ya da babası odasında iken hayali arkadaşının üstüne oturmuşlar ve buna çok sinirlenebilir. Hayali arkadaşlar, çocuğun özgüvenine, sosyalleşmesine katkı sağlar. İkili bir diyalog vardır ve çocuğumuz idareyi eline almıştır. Bu sayede otorite, güç, ceza gibi kavramları da anlamasına olanak sağlamış olur.

Çocukların Hayali Arkadaşları

Çocukların Hayali Arkadaşları

Ailelerin yapması gerekenler ise şunlardır;

  • Öncelikle bu durumun geçici olduğu asla unutulmamalıdır. Genellikle okula başladığı zamanlarda ( 6-7 yaşlarında) sona erecektir.
  • Çocuğa hayali arkadaşı ile oynaması konusunda izin verilmelidir. Asla susturmak gibi bu konu üzerinde baskı yapılmamalıdır.
  • Çocuk hayali arkadaşını anlatmak isterse ( çocuk konusunu açacak) dinlenmelidir. Fakat bu sürece anne ve babalar kendi fikirlerini kesinlikle katmamalıdır, çok fazla müdahale etmeden çocuğu dinlediğini belli etmelidir o kadar.
  • Çocuklarımızın hayali arkadaşı kullanarak bize neyi anlatmak istediğine, hayali arkadaşı hayatında hangi özellikleriyle bahsettiğine dikkat edilmelidir. Çünkü çoğunlukla bu arkadaşlar, çocuklarımızın yaşamak istediğini yaşar, çocuklarımızın olmak istediği şeyi olurlar. Aslında hayali arkadaşlar bize büyük ipuçları verebilir niteliktedir.
  • Çocuğumuz onunla oynarken konusunu açmadığı sürece, kesinlikle anne ve baba hayali arkadaştan bahsetmemelidir. Ama birlikte oynamamızı isterse, oynamalıyız. Oyun içinde ebeveynler olsa dahi otorite çocuğa bırakılma ve müdahale edilmemelidir.
  • Çocuğumuzun yaptığı hatalarında, hayali arkadaşına sığınmamasına dikkat etmeliyiz. Sanki suçlu oymuş gibi bize gösterememelidir.

Endişelenmeyip, kurallara uyarsak bu durum kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Zaten çocuğumuz kendi arkadaşları ile oynar ve de hayali arkadaşı ile de oynarsa sorun yok demektir. Fakat sadece onunla oynamayı tercih ederse, gerçek dünyayla sosyalleşmeyi keserse ya da 5 yaşını bitirmiş olduğu halde ( okula başlamış olduğu halde) hala hayali arkadaştan vazgeçemiyorsa bu durum sorun oluşturabilir. Çocuğumuzun yaşadığı kaygıları, endişeleri anlamak adına ve uzmandan yardım almanız önerilmektedir. Çocuk ruh sağlığı hekimine başvurabilirsiniz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar