Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Yazar: sanalzade Tarih: 6 Nisan 2014

Soru: Çocuğum öksürüyor, ilaç kullanmak istemiyorum hangi doğal yöntemleri uygularsam öksürüğün kesilmesini sağlarım?

Çocuklarda öksürük çok ciddi boyutu olan bir sorun olmasa da ebeveynleri telaşlandıran hastalık belirtilerinden biridir. Doktora gitmek yada ilaç kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki bilgiler faydalanarak öksürüğü giderebilirsiniz ancak ast olan olan öksürüğün sebebini bulmak ve onu ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler uygulamaktır.

Bal en etkili öksürük ilacıdır

Cezvede bir miktar süt ısıtılır ve bir fincana dökülür. Süt hafif ılıyınca üzerine 1 tatlı kaşığı kadar bal (kestane balı çok faydalıdır) ilave edilip eriyene karıştırılır. Bu karışım öksürüğü geçirirmekle birlikte çocuğunuza rahat bir uyku sağlayacaktır.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Kesilir

Balgam sökücü özelliği olan öksürük kesici tarif

1 adet orta boy kuru soğan, 1 adet limon suyu, 1 bardak kaynatıp soğutulmuş su, 4 yemek kaşığı süzme bal, yarım tatlı kaşığı zencefil, 1 diş sarımsak ve 1 tatlı kaşığı tarçın.

Soğanlar küp şeklinde doğranır ve bir kavanoza içine koyulur. Üzerine su eklenip kapağı kapatılır. Ortalama 2 3 saat kadar beklenir. Buradaki amaç soğanların suyunu salmasıdır.

Vakit dolduktan sonra süzme işlemi yapılarak su soğanlardan arındırılır. Temizlenen suyun içine kalan diğer malzemeler bal, limon suyu, zencefil ve tarçın eklenerek karışım hazır hale getirilir. Her öğün sonunda 1 yemek kaşığı kadar çocuğunuza şurup niyetine verilir.

Önemli Not: Tarif içinde zencefil olduğundan 3 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir. Ayrıca 12 aydan küçük çocuklar içinde bal kullanımı doktor kontrolsüz verilmemelidir.

Öksürüğü gidermek için pratikte yapabileceğiniz diğer işlemler.

Çocukta öksürük balgamlıysa, öksürükle birlikte balgamında sökülmesi gerekir. Çocuğunuzu yüzükoyun şekilde dizinize yatırın ve sırtına hafif hafif vurarak balgamı atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuz ekseri geceleri öksürüyorsa dik yatmasını sağlayın. Yastığının altına bir destek koyarak dikleştirebilirsiniz. Bu aynı zamanda sümüğün boğazdan aşağılara kayarak tahrişe yol açmasını da engeller.

Kuru hava çocukların daha fazla öksürmesine neden olur. Çocuğunuzun odasını sürekli nemli tutmaya çalışın. Odayı nemlendirmek için bir çaydanlık suyu kaynamaya bırakabilirsiniz yada bir camı hafif aralık bırakarak odanın havasının kurumasını önleyebilirsiniz. Ayrıca öksüren çocuğun bulunduğu odayı fazla ısıtmayın.

Çocuğunuz bir anda kuru şekilde öksürmeye başladıysa, boğazına yabancı bir cismin kaçıp kaçmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer kaçmışsa çıkarmaya çalışın veya en acele şekilde bir sağlık kuruluşuna gidin.

Eğer çocuğunuzun öksürüğü 1 ayı geçkin süredir devam ediyorsa astım, alerji, sinüzit gibi solunum yollarının aşırı duyarlılığından kaynaklanan durumlar akla gelmeli ve kesinlikle uzman desteği alınmalıdır.

Geçmiş olsun.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar