Cilt Tipinizi Biliyormusunuz ?

Yazar: sanalzade Tarih: 21 Haziran 2012

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız?

Cildimizin hangi tipte olduğunu merak ediyorsanız, uzmanların en sık görülen 3 ayrı cilt tipi üzerinden yola çıkarak oluşturdukları cilt tipi tablosuna bakmanızı tavsiye ederiz. Hangi tip bir cilde sahip olduğumuzu belirlemek için aşağıdaki pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Cilt Tipinizi Öğrenin

Cilt vücudun aynasıdır, sağlıklı bir cilt her zaman problemsiz bir vücudu temsil eder. Gündelik yaşantımızda, özellikle UV ışınları ve serbest radikaller başta olmak üzere çevresel faktörler, stres ve sağlıksız beslenme cildimize büyük zararlar verir.

Cildimizin gençliğini, tazelik ve elastikiyetini korumak için düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Ancak cildin tipine göre bakım şekli de değişiklik gösterir.

Cilt Tipi

Aşağıdaki tablodan cilt tipinize ilişkin fikir elde edebilirsiniz.

Cilt tipleri

Olgun / Kuru / Çok kuru ciltler;
- Cilt gerilir
- Pul pul soyulur
- Görülebilir kırışıklıklar vardır
- Göz çevresinde mimik kırışıkları ( kaz ayağı ) oluşur

Genç / Normal / Kuru ciltler
- Cilt bazen gerilir
- Görülebilen kırışıklar daha azdır
- Yumuşak bir cilttir

Yağlı / karma ciltler
-Cilt parlar
-Geniş gözeneklidir
-Özellikle T bölgeleri ( alın,burun,çene ) yağlıdır ve parlar
-Bazen sicilceler oluşur
-Yanak kısımları daha kurudur ( karma cilt )

Alternatif olarak cilt tipinizi belirlemek için;
Yüzünüzü nötr bir sabunla yıkayın, temiz bir havluyla suyunu alın ve hiçbir şey sürmeden yarım saat kadar bekleyin. Cildinizde gerilmeler başladıysa cildiniz kuru, kızarıklıklar oluştuysa cildiniz hassas demektir.

Bu iki durumda gözlenmiyorsa yumuşak bir kağıt peçete alın ve yüzün her yerine uygulayabileceğiniz şekilde bastırın. Daha sonra gün ışığını iyi alabileceğiniz bir yere gidin ve kağıt peçeteyi gün ışığında inceleyin.

Eğer peçetenin her yerinde yağlanma olmuşsa cildiniz yağlı, sadece T bölgesinde yani alın, burun ve çene bölgenizde yağlanma varsa cilt tipiniz karma demektir.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar