Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Yazar: sanalzade Tarih: 6 Mayıs 2014

Cilt kuruluğundan bahsederken, havaların ve çevre koşullarının etkisini de göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle kuruyan cildinizin bakımına daha çok özen göstermelisiniz ve doğru nemlendirme yöntemleriniz tercih etmelisiniz.

Cildin soğuk havalarda kurumasına neden olan rüzgar, yağmur, kar ve ısı değişikliği gibi nedenler derinin çatlamasına sebep olur. Bu nedenle mutlaka dışarı çıkmadan önce cilt tipine özel seçilmiş ve dermatolojik testlerden geçirilmiş nemlendiriciler kullanılması gereklidir. Dış etkenlerden zarar görerek ciltte döküntü, kuruluk, gerginlik ve kızarıklık gibi belirtiler oluşabileceği için, geceleri yatmadan önce de cilt bakımını doğru yapmak, nemlendiricileri düzenli kullanmak ve cildi gün içindeki ısı ve nem değişikliklerinden korumak için önlem alınmalıdır.

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Cildin kurumasına neden olan faktörlerden biri de yaştır. İnsanlar yaşlandıkça ciltlerindeki yağ oranı da düşer ve cilt daha az yağ üretir. Bu durum ciltte egzama benzeri sıkıntılara neden olabileceği gibi, aynı zamanda çatlamalar da oluşabilir. Bir diğer önemli huşu ise cildi sabunla yıkamama gerekliliğidir. Sabun kuru ciltlere uygun olmadığı gibi, sıcak suyla yıkanmak da cilde daha fazla hasar verecek ve kurumasına neden olacaktır. Aşırı sıcak havanın ve suyun ciltte su kaybına neden olacağını düşünerek bu gibi durumlardan kaçınmak, sabun kullanımı da yerine cilde uygun bir temizleme ürünü tercih edilmelidir.

Cilt kuruluğu için, pek çok eczaneden de bulabileceğiniz bitkisel ürünler veya dermatolojik testlerden geçirilmiş, kimyasal içermeyen temizleyici, nemlendirici ve bakım ürünleri alabilirsiniz. Doğal ve organik bitkilerden elde edilmiş ürünler sayesinde hem cildinizi nemlendirir, hem de bakımını yapmış olursunuz. Güneşli havalara çıkmadan önce mutlaka yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalı, beklenmedik bir etki gördüğünüzde doktora danışmalı, doktor tavsiyesi dışında bir ürün de kullanmamalısınız.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar