Cilt Beyazlatıcı ve Leke Giderici Pirinç Suyu Maskesi

Yazar: sanalzade Tarih: 1 Haziran 2014

Pirinç suyunun cildi beyazlaştırdığını ve lekeleri giderme konusunda etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Yapımı ve uygulanışı çok kolay olan pirinç suyu maskesi %100 doğal yöntemlerden biri. Hatta maskenin ilginizi çekecek bir hikayesi var. Asya ülkelerinde devasa büyüklükte pirinç tarlaları var. Burada çalışan emekçi kadınlar su bulamadıkları zaman pirinç suyuyla duş alırlarmış. Güneşte onca vakit durdukları halde ciltleri bronzlaşıp kararacağına tam aksine beyazlar, üstüne birde prüzsüz bir hal alırmış.

Hikayesi ilginç elbet ama bilimsel açıklaması da şu şekilde; Pirinç, içerdiği para aminobenzoik asit (PABA), ferulik asit ve allantoin maddeleri sayesinde cildi güneşten koruyor, beyazlatıyor ve lekelerin giderilmesini sağlıyor. Aynı zamanda cilt hüclerinin onarılması ve sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla cilt bakımlı ve beyaz bir alıyor.

Pirinç Suyu Maskesi Tarifi

Malzemeler: 1 avuç pirinç unu ve 1 çay bardağı süt.

pirinç maskesi

Hazırlanışı: Pirinç ununa bir kaba alın ve üzerine sütü yavaş bir şekilde döküp maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Sütü birden dökerseniz topaklaşır bu ayrıntıya dikkat edin. Homojen bir karışım elde ettikten sonra maskemiz hazır demektir.

Uygulanışı:

Bir fırça yardımıyla maskeyi cildimize 30 dakika kadar bekletiyoruz. Vakit dolduğunda su ile yıkayıp duruluyoruz. Maskeden verim almak için ayda 8 defa uygulamak gerekiyor yani haftada en az 2 defa.

Kolay gelsin.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar